Lotnisko w Ziemsku koło Drawska. 2020r.

Drawsko Pomorskie 2020-11-10

Lotnisko Ziemsko (Oleszno) koło Drawska.

Współrzędne geograficzne: 53.477N 15.731E.

Lotnisko Ziemsko, Oleszno. 2017 rok. Praca Karol Placha Hetman
Lotnisko Ziemsko, Oleszno. 2017 rok. Praca Karol Placha Hetman

Lotnisko Ziemsko, Oleszno. 2017 rok. Praca Karol Placha Hetman
Lotnisko Ziemsko, Oleszno. 2017 rok. Praca Karol Placha Hetman

Lotnisko Ziemsko, Oleszno. 2017 rok. Praca Karol Placha Hetman
Lotnisko Ziemsko, Oleszno. 2017 rok. Praca Karol Placha Hetman

Lotnisko Ziemsko koło Drawska. Inna nazwa lotniska to Oleszno, która jest bardziej znana w środowisku wojskowym. Można także spotkać nazwę Woliczno. Wszystkie nazwy pochodzą od nazw okolicznych miejscowości.

Największą z miejscowości jest Oleszno. W Polsce są cztery miejscowości o nazwie Oleszno. To które nas interesuje leży w Województwie Zachodniopomorskim, w powiecie drawskim, w gminie Drawsko Pomorskie. Oleszno ma współrzędne geograficzne 53°28′25″N 15°46′02″E. Elewacja 104 m npm. W 2007 roku, Oleszno miało 214 mieszkańców. Kod pocztowy 78-513. Tablice rejestracyjne ZDR.

Oleszno wcześniej miało niemiecką nazwę Welschenburg. W latach 1975–1998, miejscowość administracyjnie należała do województwa koszalińskiego. W pobliżu przebiega Droga Krajowa Nr 20, która jest poniemiecką drogą łączącą okolice Szczecina (Stargard Szczeciński) z okolicami Gdańska (Gdynia). DK 20 ma długość 318 km. Z Oleszna do Drawska Pomorskiego jest 9 km. Najbliższa linia kolejowa przebiega przez Drawsko Pomorskie. Jest to linia kolejowa Nr 210 Chojnice – Rudowo Pomorskie. Do Lotniska Ziemsko nie było bocznicy kolejowej. Lotnisko Ziemsko (Oleszno) jest położone pomiędzy lasami i jeziorami. W pobliżu są dwa duże jeziora: Jezioro Bucierz Duży/Mały oraz Jezioro Czaple Duże/Małe.

Lotnisko Ziemsko (Oleszno) ma współrzędne 53°28’37"N   15°43’53”E. Lotnisko należy do kompleksu Poligonu Drawskiego i leży w jego północnej części. Lotnisko zostało założone około 1935 roku, przez armię niemiecką. Lotnisko było wykorzystywane przez ćwiczące oddziały wojskowe. Po drugiej wojnie światowej lotnisko przez pewien czas było zajęte przez wojska radzieckie, a następnie zostało przekazane Wojsku Polskiemu. Z początkiem 50-lat, na Lotnisku Ziemsko zamierzano umieścić jeden z planowanych pułków myśliwskich. Pułki jednak nie powstały, a lotnisko pozostało bez gospodarza.

Niemniej jednak, około 1955 roku, na Lotnisku Ziemsko zbudowano twardą drogę startową (RWY), która ostatecznie ma długość 2 500 m, szerokość 30 m. RWY leży na kierunku 125 stopni x 305 stopni. Czyli kierunek północno-zachodni na południowo-wschodni. Zbudowano drogi kołowania o szerokości około 15 m. Jest jedna główna droga kołowania i cztery zjazdy z RWY. Zbudowano także dwie duże Płaszczyzny Postoju Samolotów. Każda o wymiarach 250 m x 65 m, umieszczone we wschodniej i zachodniej części głównej drogi kołowania. W 60-latach, na lotnisku zbudowano kilka budynków: koszary, garaże, magazyny, wartownia, strzelnica i inne. Bomboskład umieszczono z północnej strony jeziora Czaple Duże.

Lotnisko Ziemsko przez wiele lat było intensywnie wykorzystywano. Czasowo stacjonowały tutaj różne pułki lotnicze myśliwskie, szturmowe i bombowe. Ich obecność była związana z prowadzonymi ćwiczeniami. Ale także, na lotnisko przenoszono pułki, w czasie kiedy na ich macierzystych lotniskach prowadzono remonty pola wzlotów. Na przykład 34. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego z Babich Dołów. Z początkiem 90-lat lotnisko było wykorzystywane sporadycznie.

Lotnisko Ziemsko swój renesans zaczęło w 2015 roku, kiedy to do Polski zaczęły przybywać oddziały USA, w systemie rotacyjnym. Na lotnisku założono jedną z baz wojsk USA, na terenie Polski. Lotnisko przyjmuje śmigłowce transportowe i bojowe USAF. Śmigłowce amerykańskie stacjonują na Lotnisku Ziemsko w systemie rotacyjnym. Większa ich liczba jest w okresie prowadzonych ćwiczeń. Na przykład w 2018 roku, w ramach ćwiczeń o kryptonimie Saber Strike 18. W tym czasie na lotnisku bazowały śmigłowce AH-64 Apache, UH-60 Black Hawk i CH-47 Chinook.

W Olesznie funkcjonuje 16 Wojskowy Oddział Gospodarczy Wojska Polskiego, a także: Wojskowa Straż Pożarna, Wydział Żandarmerii Wojskowej, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, a nawet Kościół Rzymsko-Katolicki.

Opracował Karol Placha Hetman