Ansaldo SVA. 1920r.

Kraków 2017-12-29

Historia

00120a Rozdział styczeń 1920r.

Ansaldo SVA w Polsce.

Ansaldo SVA. 1919 rok. Zdjęcie LAC
Ansaldo SVA. 1919 rok. Zdjęcie LAC

Nazwa SVA pochodzi od nazwy Savoia-Verduzio-Ansaldo. Rodzina samolotów Ansaldo SVA to dwupłatowe aeroplany z okresu wielkiej wojny światowej. Samoloty były opracowane i budowane od 1917 roku. Używane do 1925 roku. Zakład produkcyjny mieścił się w Turynie. Konstruktorami samolotu byli inżynierowie Umberto Savoia i Emilio Verduzio. Pierwotnie samolot były pomyślane jako myśliwce. Jednak samoloty były mało zwrotne. Lecz imponująca prędkość maksymalna, duża prędkość wznoszenia, duży pułap operacyjny i duży zasięg spowodował, że samolot doskonale nadawał się do rozpoznania i jako lekki bombowiec. Samolot był najszybszym aeroplanem bojowym w czasie wielkiej wojny światowej.

Ansaldo SVA powstały w odmianach: SVA 1 (prototyp), SVA 2, SVA 3, SVA 4, SVA 5 (najpopularniejszy), SAV 6, SVA 7, SVA 8, SVA 9, SVA 10. Dwa ostatnie były dojść popularne. SVA to konwencjonalny aparat wykonany głównie z drewna; zarówno kadłub jak i skrzydła. Samolot ma jednak nietypowe rozpórki między skrzydłami systemu Warrena Trussa, w kształcie litery "W". Dzięki temu wyeliminowano niektóre naciągi usztywniające z drutu. Jednak okupione jest to większą masą i większym zaburzeniem przepływającego powietrza między skrzydłami.

Konstrukcja samolotu rozpoznawczo-bombardującego SVA-9 oraz niewiele różniąca się od niego konstrukcja samolotu SVA-10, zmieniono w ten sposób, że zwiększono wielkość kabiny, przez co mogła pomieścić dwie osoby. Po wielkiej wojnie światowej oprócz lotnictwa włoskiego samoloty SVA-9 i SVA-10 znalazły się na wyposażeniu lotnictwa USA, Argentyny, Ekwadoru, Peru, Litwy i Polski.

Ansaldo SVA w Polsce.

W połowie 1919 roku Polska Misja Wojskowa w Zjednoczonym Królestwie Włoch, z szefem gen. Eugeniuszem Kątkowskim kupiła we Włoszech 80 samolotów SVA-9 i SVA-10. Dostarczono je koleją do Krakowa, gdzie zmontowano je na lotnisku Rakowice (Czyżyny), a w 1920 roku, rozdzielono do eskadr wywiadowczych i szkół lotniczych. Na samolotach tych załogi polskie brały udział w wojnie Polsko-bolszewickiej w składzie między innymi 12. Eskadry Wywiadowczej. Stosowano je także w eskadrach wywiadowczych 2. Pułku Lotniczego. W Wojsku Polskim samoloty eksploatowano do 1924 roku.

Na blogu pod tytułem „Życie i Technika” Pana Tomasza Jakubec istnieją takie informacje:

Po dostarczeniu do Krakowa pierwszej partii samolotów Ansaldo SVA 9, 10, i ich zmontowaniu, dokonano oblotu przez pilotów włoskich. W dniu 7 lutego 1920 roku, około godziny 17:00, wydarzył się tragiczny wypadek. Włoski pilot Canuto Mafimo demonstrując sprawność samolotu i chcąc pokazać swój kunszt lotniczy, zademonstrował brawurowy lot. Leciał stosunkowo nisko i z niewiadomych powodów wpadł w grupę stojących nieopodal żołnierzy, powodując śmierć czterech z nich. Piąty żołnierz stojący opodal doznał złamania ręki. Sam pilot wypadł z aeroplanu i doznał licznych obrażeń zewnętrznych i wewnętrznych. Nieprzytomnego odwieziono w stanie ciężkim do szpitala.

Konstrukcja Ansaldo SVA.

Samolot bojowy, dwumiejscowy, jednosilnikowy, dwupłatowy, o konstrukcji drewnianej z kabinami odkrytymi i podwoziem stałym.

Skrzydła dwudźwigarowe, w poszyciu płóciennym. Między płatami zamontowano stojaki w rzadko stosowanym układzie "W". Wykonane są z rur stalowych o przekroju kroplowym. Profil skrzydła wklęsło-wypukły. 

Kadłub samolotu. Konstrukcji podłużnicowo – wręgowej drewniane, pokryty sklejką, a w okolicy silnika blachą. Przekrój kadłuba trójkątny, z wierzchołkiem na dole. Podwozie z osią dzieloną (dwuosiowe), usztywnione dodatkowo zastrzałami w układzie V. Amortyzacja sznurem gumowym, a płoza ogonowa wykonana z pół-resora.

Silnik rzędowy chłodzony cieczą. Samoloty SAV 9 były napędzane silnikami rzędowymi 6-cylindrowy SPA-6A o mocy 220 KM (162 kW). Samoloty SAV 10 były napędzane silnikami rzędowymi 6-cylindrowy Isotta-Fraschini V6 o mocy 250 KM (184 kW).

Uzbrojenie samolotu; 1 karabin maszynowy obsługiwany przez pilota i 1 karabin maszynowy obsługiwany przez obserwatora.

Dane T-T Ansaldo SVA 9 / 10:

Rozpiętość 9,10 m. Długość 8,10 m. Wysokość 2,65 m. Powierzchnia nośna 26,90 m 2. Masa własna 710 – 730 kg. Masa startowa 1 055 – 1 065 kg. Masa użyteczna 300 kg. Prędkość maksymalna 210 – 215 km/h. Prędkość przelotowa 170 km/h. Prędkość wznoszenia 4,4 m/s. Pułap 5 650 – 5 800 m. Zasięg 400 – 425 km.

Zestawienie.

W połowie 1919 roku Polska Misja Wojskowa w Zjednoczonym Królestwie Włoch, z szefem gen. Eugeniuszem Kątkowskim kupiła we Włoszech 80 samolotów SVA-9 i SVA-10.

Opracował Karol Placha Hetman