Mazury 2012-09-01
Lotnicze Mazury w 2012 roku.
Chyba nikt się nie spodziewał, iż Lotnisko Wilamowo, a właściwie młody Aeroklub Krainy Jezior tak bardzo rozwinie swoje skrzydła i zaistnieje na mapie Rzeczypospolitej Polskiej jako propagator Polskiego Lotnictwa i Mazur. I to zarówno dla tych którzy latają, jak i dla tych którzy tylko oglądają samoloty z ziemi.
Ale od początku.
Po kiepskich 80-latach XX wieku, przyszły przemiany społeczno-gospodarcze. Podupadłe Lotnisko Wilamowo zostało wystawione na sprzedaż i jako jedne z nielicznych w Polsce znalazło grupę zapaleńców, którzy odważyli się je kupić.
W 1998 roku, w wyniku przetargu Lotnisko Wilamowo zostało kupione przez cztery osoby prywatne. Nowi właściciele w dniu 4.09.1998 roku, zorganizowali spotkanie założycielskie nowej instytucji – Aeroklubu Krainy Jezior. Już w dniu 18.09.1998 roku, Aeroklub Rzeczypospolitej Polskiej pozytywnie rozpatrzył wniosek o reaktywowanie Aeroklubu Kętrzyńskiego, pod nową nazwą Aeroklubu Krainy Jezior. Główny właściciel Pan Stanisław Tołwiński objął 55 procent udziałów. Pozostali trzej właściciele mieli po 15 procent. Pan Stanisław Tołwiński jest prezesem Aeroklubu Krainy Jezior.
Nowi właściciele wykazali i wykazują się ogromną chęcią działania. Od sierpnia 1999 roku, zaczęli organizować okolicznościowe i cykliczne imprezy lotnicze, militarne i piknikowe. Popularyzują lotnictwo i jego historię. Nawiązują kontakty z sąsiadami i zapaleńcami lotnictwa niemal z całego świata. Był to początek ery ogromnej aktywności i intensywnej reaktywacji Lotniska Wilamowo.
Aeroklub Krainy Jezior realizujący swoje zadania statutowe na terenie lotniska, w sezonie letnim ( od maja do października ) organizuje kilkanaście cyklicznych – otwartych dla publiczności imprez lotniczych. Sezon imprez zawsze zaczyna się w dniu 1 maja imprezą pod nazwą "Prolog – Lotnicza Majówka z Wojskiem" i kończy się w październiku uroczystością pod nazwą "Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II".
Najważniejszą imprezą realizowaną na lotnisku od 1999 roku, jest "Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa – Festyn Lotniczy Mazury". W 2008 roku, obchodzono pierwszy poważny jubileusz Festynów Lotniczych Mazury – była to dziesiąta i imponująca edycja. To zawsze była i nadal jest największa, ogólnodostępna impreza lotnicza organizowana non profit w Polsce. Na Festyn w różnych latach przybywało od 70 do 100 statków powietrznych oraz około 30 000 obserwatorów. Wstęp na lotnisko dla entuzjastów imprez jest bezpłatny.
W okresie 2002 – 2007, z inicjatywy Aeroklubu Krainy Jezior zorganizowano 6 edycji Europejskiego Jarmarku Lotniczego, które dawały możliwość spotkania integracyjnego międzynarodowego środowiska lotniczego.
W 2007 roku, zostali wyróżnieni przez Aeroklub Polski zorganizowaniem Mistrzostw Polski w Akrobacji Szybowcowej i Samolotowej, za których organizację i przebieg uzyskali wysoką ocenę uczestników oraz kierownictwa Aeroklubu Polskiego.
W 2008 roku, powierzono im zorganizowanie Europejskiego Zlotu Samolotów An-2, który został uznany za największy z dotychczasowych, a AKJ otrzymał wiele gratulacji z kręgów międzynarodowych i różnych satysfakcji instytucjonalnych.
W dowód uznania dla realizowanych na lotnisku imprez lotniczych w 2008 roku, Aeroklub Krainy Jezior otrzymał między innymi wyróżnienie pod nazwą "Turystyczny Produkt Roku 2008" od Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, a także kapituła konkursu "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur" w konkurencji "usługi inne", oceniła najwyżej imprezy lotnicze przyznając prestiżową statuetkę.
W 2009 roku, Ministerstwo Sportu i Turystyki wyróżniło AKJ Honorową Odznaką "Za zasługi dla Turystyki". W 2011 roku, AKJ ponownie został wyróżniony przez W-MROT certyfikatem "Turystyczny Produkt Roku 2011" za zorganizowanie i popularyzowanie rajdów lotniczych jako nowej formy turystyki.
Rok 2011 był kontynuacją 12 lat doświadczeń wielu "Festynów Lotniczych Mazury". Najważniejszym zamierzeniem 2011 roku, była kontynuacja imponujących pokazów lotniczych pod nazwą "Mazury Air Show 2011" realizowanych w Giżycku nad jeziorem Niegocin. Natomiast atrakcyjne propozycje dla załóg samolotów były istotnym elementem "Międzynarodowego Zlotu Przyjaciół Lotnictwa i Mazur", na który przybyli miłośnicy Mazur z Europy.
W 2012 roku, organizatorzy kontynuowali szeroką działalność włącznie z Międzynarodowym Zlotem Przyjaciół Lotnictwa i Mazur, którego finałem był pokazy Mazury Air Show 2012 roku, nad Jeziorem Niegocin w Giżycku i na samym Lotnisku Wilamowo.
Mazury Air Show 2012.
Dopiero w 2012 roku, udało mnie się być widzem jednej z najbardziej atrakcyjnych imprez Lotniczych w Rzeczypospolitej Polskiej – Mazury Air Show 2012. Jestem przekonany, że nie ma podobnego pokazu lotniczego na całym świecie. Po pierwsze dlatego, że odbywa się w trzech miejscach na raz ( w przyszłości może w czterech ). W Giżycku nad Jeziorem Niegocin, w Ełku nad Jeziorem Ełckim, na Lotnisku Wilamowo, a w przyszłości w Mrągowie. Po drugie wstęp jest wolny.
Uczestnicy pokazów przybywali już w połowie tygodnia poprzedzającego imprezę. Byli to goście z USA, Szwecji, Czech, Litwy, Niemiec i oczywiści z Polski. Z Nowego Sącza przyleciała replika samolotu RWD-5 R. Ze Szwecji samolot DC-3. Przyleciały; wiatrakowce Xenon II, śmigłowiec Kania Lotnictwa Policji z Krakowa, zespół dwóch samolotów Jak-52, śmigłowiec SW-4 Puszczyk, śmigłowiec Mi-24 Polskich Wojsk Lądowych, zespół The Flying Bulls, 3AT3 Formation Flying Teams, Kauno Aeroklubas na dwóch Jak-52, Biało-Czerwone Iskry z Dęblina i wiele innych.
Air Show 2012 miało rozpocząć się 3.08.2012 roku, w piątek, pokazami nad Jeziorem Ełckim. Niestety, burza nad Ełkiem pokrzyżowała plany. Nad jeziorem przeleciał i wylądował tylko jeden samolot. Samolotów miało być 11.
W tym roku główne pokazy odbyły się w dniach 4-5.08.2012 roku, w Giżycku nad Jeziorem Niegocin we wspaniałej scenerii i przy idealnej pogodzie. Pokaz komentowali panowie; Tadeusz Sznuk i Jakub Kulecki. Na plaży dookoła jeziora miłośnicy lotnictwa oraz całe rodziny z dziećmi zebrały się podziwiać wielogodzinny podniebny i wodny pokaz. Zdecydowana większość z widzów to turyści spędzający urlop na Mazurach. Ale byli także entuzjaści lotnictwa przybyli z całej Polski, a także z zagranicy. Osobiście spotkałem czechów i węgrów, którzy specjalnie przybyli uprawiać spotting. ( Pewną niedogodnością dla spotterów był kierunek fotografowania wprost na południe w słońce ).
Mazury Air Show to jedyne miejsce w Polsce, gdzie publiczność ma okazję do podziwiania niezwykłych maszyn latających, jakimi są wodnosamoloty. Tylko tutaj mogą one zaprezentować w pełni swoje możliwości lądowania i startu bezpośrednio z powierzchni jeziora, którego brzegi jeziora stanowią naturalny amfiteatr dla publiczności, zapewniając świetną widoczność.
W tegorocznej edycji można było podziwiać wiele niezwykłych maszyn. Przed wszystkim był pokaz samolotu Sikorsky S-38. To słynna amerykańska dwusilnikowa maszyna, samolot-amfibia, nazywana Podniebnym Jachtem Odkrywców.
Gwiazdą pokazów był zespół z czech The Flying Bulls. Nie była to pierwsza ich wizyta w Polsce. Prezentowali się miedzy innymi w Guraszce w 2011 roku. Ten czeski zespół akrobacyjny został założony w 1960 roku. Początkowo nosił nazwę Box Trener. Założycielami zespołu byli czterej piloci: Tlusty, Struz, Bezak i Klimenda. Początkowo lotniskiem bazowym zespołu było małe lotnisko aeroklubowe w miejscowości Chrudim ( około 100 km na wschód od Pragi ). Od początku wspólnego latania, cechowała ich niezwykła precyzja i profesjonalizm. Szybko zdobyli uznanie w środowisku lotniczym ówczesnej Czechosłowacji, występowali też poza granicami, czyli w wolnym świecie. Niestety sukcesy nie bardzo spodobały się czechosłowackim władzom i po otrzymaniu od Międzynarodowej Federacji Lotniczej ( FAI ) w 1982 roku, the Diplôme d’Honneur, działalność zespołu zawieszono. Dopiero po zmianach ustrojowych u naszych południowych sąsiadów, udało się reaktywować zespół w 1989 roku, jako Unimax Devil. Zmienił się także częściowo skład zespołu. Po kolejnej zmianie sponsora zespół został przemianowany na Sky Box. Dostali także nowe samoloty Zlin 50LX, i na samolotach tego typu latają do dziś. W 1999 roku, FAI organizowała kolejne zawody World Grand Prix of Aviation, zespół brał udział w eliminacjach w Chinach i Japonii, w których to zajęli I miejsca. Zespół ten był pierwszym, któremu udało się przelecieć w formacji przez jaskinię Tianmen ( szczelina ma wymiary 30 m szerokości i 90 m wysokości ). W 2001 roku, zmienili sponsora. Tym razem na Red Bulla. W związku z tym nastąpiła kolejna zmiana nazwy zespołu na The Flying Aerobatics Team. Także w 2001 roku, wygrali organizowane przez FAI, NIPPON GRAND PRIX w japońskim Motegi. W kolejnym roku ( 2002 roku ) nowym liderem zespołu została kobieta, Radka Machowa. Pozostała trójka pilotów to: Jiří Saller, Jiří Veprek oraz Miroslav Krejčí. Przez prawie 10 ostatnich lat latali na wielu pokazach, doskonaląc swój kunszt. Większość zespołu wylatała w powietrzu ponad 5 000 godzin. Od początku działalności latali w formacji czterech samolotów. Aktualnie zespół użytkuje samoloty akrobacyjne czeskiej produkcji Zlin 50LX. Samoloty wyposażone są w silnik Lycoming AEIO 540 L1B5D, o mocy 300 KM, max. prędkość to 337 km/h, umożliwiają manewry akrobacyjne z przeciążeniem +8G / -6G.
Podczas Air Show odbywały się również rejsy statkiem, pokazy wodniackie, pokaz sztucznych ogni. Do dyspozycji uczestników oddane było także Lądowisko Mazury Residence. Jest to niewielkie lądowisko położone nad Jeziorem Niegocin na terenie osiedla Mazury Residence, na południowy wschód od Giżycka.
Plan pokazów:
3.08.2012r.
Program SAMOLOTEM DO EŁKU
Miejsce – Promenada nad Jeziorem Ełckim wzdłuż ul. Nadjeziornej.
16.00 – wystawa modeli latających, – występ Dj Hołek – muzyka filmowa.
17.00 – przeloty samolotów nad jeziorem, lądowanie wodolotu, pokaz ratownictwa wodnego z udziałem śmigłowca.
19.00 – przeloty paralotniarzy.
20.30 – Kino pod chmurką ( skwer przy Nadjeziornej ).
4.08.2012r.
Miejsce – Amfiteatr i plaża miejska nad j. Niegocin.
11.00-11.20 – Uroczyste otwarcie Mazury AirShow 2012 koło Amfiteatru przy plaży.
11.20-12.00 – występ Orkiestry Sił Powietrznych.
12.00-14.00 – I blok pokazów lotniczych.
14.00-16.00 – loty promocyjno-zapoznawcze w ramach akcji Mazury Cud Natury (z lotniska Kętrzyn Wilamowo).
16.00-18.00 – II blok pokazów lotniczych.
18.00-19.00 – loty promocyjno-zapoznawcze w ramach akcji Mazury Cud Natury (z lotniska Kętrzyn Wilamowo).
19.00-22.00 – „Ship-Party” integracyjne spotkanie załóg lotniczych – wyłącznie dla osób akredytowanych i zaproszonych.
22.00-22.10 – pokaz sztucznych ogni na molo portu żeglugi.
Miejsce – Lotnisko Wilamowo.
Dzień otwarty lotniska Wilamowo, wystawa statyczna samolotów i skoki Spadochronowe. Przeloty samolotem DC-3. Pokazy The Flying Bulls i innych samolotów indywidualnie. Śmigłowce Mi-24. Pojazdy militarne. Akcja informacyjna o Narodowych Siłach Rezerwowych.
5.08.2012r.
Miejsce – Amfiteatr i plaża miejska nad jeziorem Niegocin.
11.00-14.00 – finałowy blok pokazów lotniczych w tym Biało-Czerwone Iskry.
14.00-14.30 – występ Orkiestry Sił Powietrznych.
14.30-15.00 – uroczyste zakończenie Mazury AirShow 2012 oraz MZPLiM Miejsce – Lotnisko Wilamowo.
Dzień otwarty lotniska Wilamowo, wystawa statyczna samolotów, starty i lądowania maszyn.
10.00-12.00 – loty promocyjno-zapoznawcze w ramach akcji Mazury Cud Natury.
15.00-20.00 – loty promocyjno-zapoznawcze w ramach akcji Mazury Cud Natury.
Kilka zdjęć z pokazów.
Opracował Karol Placha Hetman