Radom 2014-05-24
Port Lotniczy Warszawa – Radom.
Współrzędne geograficzne: 51.388N 21.212E. Elewacja 186 m.
Od przeszło 20 lat pojawiały się plany wykorzystania Lotniska Radom do celów komunikacji lotniczej, zarówno pasażerskiej jak i towarowej. Szczególnie aktywni byli politycy w momencie zbliżania się wyborów samorządowych lub parlamentarnych. Wówczas politycy obiecywali uruchomienie terminalu pasażerskiego. Powstała spółka Port Lotniczy Radom S.A.
Trzeba pamietać, że Port Lotniczy Okęcie jest już u kresu możliwości usług przewozowych. Na lotnisku Okęcie istnieją ograniczenia i lotów w nocy się nie wykonuje. W dodatku, deweloperzy chętnie zajęliby pole wzlotów po lotnisku Okęcie, co wcześniej czy później nastąpi.
Założenia generalne dla Portu Warszawa – Radom: Droga startowa z podejściem przyrządowym precyzyjnym Kat.1 na kierunku 25. Loty IFR, VFR, General Aviation oraz loty lotnictwa państwowego. Czas pracy: początkowo 16 godzin, a docelowo 24 godziny na dobę. Obsługa ruchu lotniczego przez uprawniony organ, to jest Państwową Agencję Żeglugi Powietrznej. Zarządzający lotniskiem: cywilny podmiot – Spółka Port Lotniczy "RADOM" S.A. Operator handlingowy: spółka córka zarządzającego lotniskiem. Kategoria ICAO ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej, początkowo VI, a docelowo VIII, będzie wiązać się z koniecznością budowy strażnicy LSP i zakupu pojazdów ratowniczo gaśniczych. Nowa strażnica ma powstać w pobliżu WKL ( TWR ). Sprzęt do zimowego i letniego utrzymania lotniska: wymaga zakupu. Sprzęt do zimowej i letniej obsługi samolotów, pasażerów i cargo: wymaga zakupu.
Z uwagi na ograniczoną nośność (PCN 33/R/B/X/T) dróg kołowania (DK) oraz zbyt małe ich wymiary (szerokość 12 m), konieczna jest rozbudowa najpierw jednej DK do szerokości 23 m (z opaskami 38 m) i nośności PCN 60, a kolejno całej sieci. Wymiary i słaba nośność istniejących PPS z wyjątkiem PPS zachodniej (PCN 58/R/B/X/T) oraz niedostosowane wymiary dla cywilnych samolotów, powodują potrzebę budowy cywilnej płyty o powierzchni około 50 000 m kwadratowych i nośności PCN 60. Mogłaby ona powstać w miejscu obecnych ogródków działkowych, zajmujących teren Lotniska. Oznakowanie poziome nawierzchni lotniskowych współużytkowanych i cywilnych należy dostosować do przepisów ICAO Anex 14. Drogę startową (RWY), podejścia do lądowania i system DK należy wyposażyć w kompletny system oświetlenia nawigacyjnego Kat I, docelowo Kat II. Należy uzupełnić/zakupić nowy/aktualnie wojskowy system osłony meteorologicznej zgodny z ICAO dla lotniska, zawierający minimum automatyczne pomiary RVR i stanu nawierzchni. Nośność RWY na końcówkach jest wystarczająca, natomiast docelowo należy brać pod uwagę wydłużenie do 2 700 m, pod warunkiem spełnienia wymogów ochrony podejść przed zabudową i spełniania warunków ochrony środowiska.
Niezbędny jest oprzyrządowanie RWY na kierunku 25, w system instrumentalnego lądowania ILS kategorii, jak system świetlny podejścia. Należy przewidzieć budowę nowej wieży kontroli ruchu TWR z systemami i wyposażeniem technicznym, w tym lotniczym.
Ruch pasażerski powinien być obsługiwany w odpowiednich standardach IATA level C, co będzie wymagać budowy terminala pasażerskiego typowego dla lotnisk międzynarodowych o charakterze modułowym i powierzchni pierwszego etapu 5 000 m kwadratowych z rozbudową do 10 000 m kwadratowych. Aby przyspieszyć uruchomienie lotniska rozważany jest zakup gotowego terminala tymczasowego, którego uruchomienie zajmuje maksymalnie 6 miesięcy. Jego przepustowość powinna wynieść 0,5 miliona pasażerów rocznie.
Wymagania bezpieczeństwa – Anex 17 ICAO – spowodują konieczność dostosowania ogrodzenia lotniska, szczególnie części cywilnej (w pierwszej kolejności) i eliminacji dostępu osób nieuprawnionych (sąsiedztwo ogródków działkowych i garaży).
Służby lotniskowe i firmy działające na lotnisku będą wymuszać budowę obiektu budynku wielofunkcyjnego (biura, magazyny, warsztaty, zaplecza techniczne obsługi sprzętu) o powierzchni 5000 m kwadratowych, wraz z placem na sprzęt lotniskowy i sprzęt handlingu oraz cystern paliwowych.
Przyjmowanie i ekspedycja Cargo uwarunkowana jest posiadaniem specjalnego obiektu (chłodnie, odprawy celne, procedury bezpieczeństwa, spedytorzy, kwarantanna) o powierzchni 4 000 m kwadratowych.
Z uwagi na konieczne dojazdu pasażerów, z obszaru ciążenia lotniska Radom (około 100 km), szczególnie na loty tanich linii – LCC, konieczna będzie pilna budowa pierwszego parkingu na 1 000 samochodów osobowych.
W dniu 30 maja 2011 roku, Rada Miasta Radomia wpisała port lotniczy do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W dniu 16 września 2011 roku, Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał zezwolenie na założenie lotniska cywilnego. W maju 2013 roku, port lotniczy otrzymał decyzję środowiskową. We wrześniu 2013 roku, nastąpiła rejestracja Portu w ULC.
Port Lotniczy w Radomiu otrzymał kod referencyjny 3C (docelowo 4D), i może obsługiwać samoloty klasy Boeing B-737 i Airbus A-320. Dzięki nim, Radom uzyskał dostęp do strefy Schengen, Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Od października 2013 roku, port obsługuje statki powietrzne General Aviation. Wiosną 2014 roku, uruchomiono pierwsze połączenia rejsowe.
Historia powstania lotniska cywilnego, komunikacyjnego.
W dniu 30 maja 2011 roku, Rada Miasta Radom wpisała Port Lotniczy do planu zagospodarowania przestrzennego. W dniu 16 września 2011 roku, Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał zezwolenie na założenie lotniska cywilnego. W maju 2013 roku, wydano decyzję środowiskową. W okresie od czerwca 2012 roku do września 2013 roku, prowadzono prace inwestycyjne dotyczące infrastruktury lotniska. W listopadzie 2013 roku, nastąpiła rejestracja Portu Lotniczego Radom w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. W 2014 roku, przyjęto pierwsze samoloty Generał Aviation, które testowały infrastrukturę lotniska. W maju 2014 roku, planowano uruchomić pierwsze rejsowe połączenia komunikacyjne.
Realizacja programu jednak się wydłużyła. W dniu 14 maja 2014 roku, zatwierdzono certyfikat lotniska użytku publicznego. Wpis do rejestru lotnisk nastąpił ostatecznie w dniu 29 maja 2014 roku. W maju 2014 roku, ukończono montaż tymczasowego terminalu, tego przeniesionego z Łodzi; Łódź – Lublinek.
Podstawowe informacje – Port Lotniczy Radom.
Kod IATA – RDO. Samoloty podstawowe: Airbus A.320, Boeing B.737. Przepustowość 550 000 pasażerów rocznie. Powierzchnia terminala 3 000 m kwadratowych. Terminal jest tymczasowy. Terminal typu kontenerowego, który został przeniesiony z Bydgoszczy. Długość drogi startowej (RWY) 2 000 m.
Adres – Port Lotniczy Radom SA, ulica Żeromskiego 86, 26-600 Radom.
Ruch komunikacyjny.
Pierwszy komunikacyjny samolot z Rygi, linii Air Baltic, wylądował w Radomiu we wrześniu 2015 roku. Następnie, od września 2015 roku do października 2015 roku, z Radomia do Pragi latały samoloty firmy Czech Airlines. Od dnia 18 kwietnia 2016 roku do 29 października 2017 roku, usługi świadczyła linia Sprint Air.
Opracował Karol Placha Hetman