Kraków 2022-11-09
Radar ZDPSR Bystra.
Symbol ZDPSR oznacza Zdolna do Przerzutu Stacja Radiolokacyjna.
Polski radar ZDPSR Bystra to Zdolna do Przerzutu Stacja Radiolokacyjna produkcji PIT-RADWAR S.A. Radar jest montowany na opancerzonym pojeździe Żubr-P. Pojazd AMZ Żubr to jest samochód pancerny produkcji polskiej, najcięższy z dotychczasowych wyprodukowanych pojazdów firmy AMZ-Kutno. Jego masa to 12 000 kg. Napęd typu 4×4. Silnik Iveco Tector NEF N60 ENT C, o mocy 202 KW (275 KM).
Radar jest trójwspółrzędny, wyposażony w antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA – Active electronically scanned array). Radar wykorzystywany jest w systemach obrony przeciwlotniczej krótkiego (SHORAD) i bardzo krótkiego (VSHORAD) zasięgu. Radar ZDPSR BYSTRA jest przeznaczony do wykrywania i wskazywania celów w przeciwlotniczych zestawach rakietowych krótkiego zasięgu, stosowanych do osłony taktycznych ugrupowań bojowych przed środkami napadu powietrznego. Radar BYSTRA jest wielofunkcyjny i wielozadaniowy, o wszechstronnych możliwościach i zastosowaniach, posiadającym zdolność wykrywania i śledzenia typowych zagrożeń powietrznych jak samoloty bojowe i śmigłowce (również w zawisie), pociski rakietowe, a także bezzałogowe aparaty latające.
W dniu 3 września 2019 roku, podpisano umowę o wartości 634,9 mln zł na dostawę 16 stacji radiolokacyjnych BYSTRA dla Wojska Polskiego. Dostawy planowane są w okresie 2022 – 2025. Radar może współpracować z systemem przeciwlotniczym PSR-A Pilica, i rozwojowym PSR-A Pilica+. Radar może pracować w kilku trybach pracy dopasowanych do realizowanego zadania bojowego. W każdym z trybów przeszukiwanie dookólne realizowane jest poprzez obrót anteny i skanowanie przestrzeni charakterystyką nadawczo-odbiorczą formowaną programowo. Obsługa radaru składa się z dwóch żołnierzy.
Dane T-T Radar ZDPSR Bystra:
Producent Polska PIT-RADWAR S.A. Zasięg pracy radaru do 80 km. Praca w pionie od 0 stopni do 70 stopni. Praca w poziomie 360 stopni. W skład zestawu wchodzi także przyczepka dwukołowa (jednoosiowa) z agregatem prądotwórczym i apteczką techniczną.
Opracował Karol Placha Hetman