Kraków 2021-04-17
Terminal na lotnisku.
Terminal to współczesna nazwa dworca lotniczego. Największe lotniska posiadają nawet cztery terminale. W terminalach odbywa się odprawa pasażerów. Tam można kupić bilet. Są tam; poczekalnie, punkty informacje, bary, restauracje, sklepy, kaplice, toalety, zaplecza dla służb lotniskowych i wiele innych.
Budowa kolejnego terminalu lub rozbudowa istniejącego nie wynika z chęci posiadania dużego i nowoczesnego obiektu, ale z konieczności zwiększenia liczby odprawianych pasażerów. Aby pasażer nie zniechęcił się do danego lotniska i wybrał inny środek transportu. Jeśli obiekt przy okazji jest ładny i czysty, to ponownie przyciągnie pasażerów. Pamietajmy; pasażer nie przylatuje do Krakowa, dlatego że jest tutaj ładny terminal, tylko z innego powodu.
Stanowisko peronowe z rękawem.
Stanowisko peronowe to miejsce na płycie peronowej położone tuż przy terminalu, przeznaczone do obsługi samolotu komercyjnego. Stanowisko peronowe może być wyposażone w rękaw. Wówczas pasażerowie z sali odpraw korytarzami trafiają bezpośrednio do wnętrza samolotu.
Wieża kontroli lotów.
Za operacje pojazdów i statków powietrznych w obrębie pola manewrowego i pola wzlotów jest odpowiedzialna kontrola lotniska, czyli wieża. Swoją potoczną nazwę wieża zawdzięcza charakterystycznemu budynkowi, który zwykle zajmuje. Wieża także pośredniczy w przekazywaniu informacji między samolotem na lotnisku a innymi organami kontroli – kontrolą zbliżania i kontrolą obszaru. Pomieszczenie ma zapewnić dobrą widoczność całego lotniska i podejść; ma też pomieścić ludzi, niezbędne środki łączności radiowej i przewodowej, urządzenia kontroli i sterowania światłami podejścia i inne. Jeżeli nie ma wieży to stanowisko dowodzenia zlokalizowane jest zwykle na specjalnym pojeździe. Taka sytuacja występowała na lotniskach zapasowych lub DOL-ach (Drogowy Odcinek Lotniskowy) wykorzystywanych przez lotnictwo wojskowe. Samochód maluje się w biało czarną szachownicę. Z uwagi na swój wygląd samochód taki nazywano krasulą. Na lotniskach aeroklubowych także wykorzystuje się takie pojazdy. W małym lotnictwie cywilnym (Aeroklubowym) stanowisko dowodzenia nazywa się kwadratem.
Opracował Karol Placha Hetman