Łask 2021-02-22
Kolej w Łasku.
Przez miejscowość Łask przebiega ważny szlak kolejowy Warszawa – Kalisz. Do budowy tej linii kolejowej przystąpiono kiedy Polska była pod zaborami. Kolej Waszawsko-Kaliska została zbudowana przez Towarzystwo Akcyjne Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, w latach 1900–1902. Szlak został otwarty w dniu 15 listopada 1902 roku, jako szerokotorowy (1524 mm). W 1906 roku, zaborcy Polski (rosjanie i niemcy) dogadali się i połączyli system kolejowy rosyjski i cesarski odcinkiem transgranicznym Kalisz – Nowe Skalmierzyce. Odcinek był 7 km, a szerokość normalnotorowa, jak w Cesarstwie niemieckim.
W 1912 roku, Kolej Warszawsko – Kaliska została upaństwowiona przez rząd carski. Po wybuchu wielkiej wojny światowej niemcy przekuli szklak Kalisz – Warszawa na normalnotorowy (1435 mm). Od 1916 roku, szlak przebudowywano na dwutorowy.
W 1918 roku, szlak Warszawa – Kalisz – Ostrów Wielkopolski został przejęty przez zmilitaryzowane wówczas Polskie Koleje Państwowe. Przystąpiono do odbudowy szlaku po zniszczeniach wojennych, a następnie do unowocześnienia. Linia została zelektryfikowana w latach 1952–1975. Obecnie szlak Warszawa – Ostrów Wielkopolski składa się z linii: linia kolejowa nr 3: odcinek Warszawa Centralna – Łowicz, linia kolejowa nr 15: odcinek Łowicz – Łódź Kaliska, linia kolejowa nr 14: odcinek Łódź Kaliska – Ostrów Wielkopolski.
Trasa Warszawa – Ostrów Wielkopolski łączy miasta: Warszawa Kaliska – Błonie – Sochaczew – Łowicz Kaliski – Głowno – Stryków – Zgierz – Łódź Kaliska – Pabianice – Łask – Zduńska Wola – Sieradz – Błaszki – Opatówek – Kalisz – Ostrów Wielkopolski.
Dworzec PKP Łask uruchomiono w 1903 roku, a prace wykończeniowe trwały do 1903 roku. Stacja Łask ma dwa tory szlakowe i cztery tory boczne, mijankowe. Przy dworcu są dwa perony. Historyczny budynek dworca istnieje do chwili obecnej. Budowla jest jednokondygnacyjną z dwuspadowym dachem. Wykonana z czerwonej cegły z łukowatymi progami nad oknami i głównymi wejściami. Dach jest kryty dachówką. We wnętrzu była kasa biletowa, bufet i poczekalnia. Budynek dworca dla pasażerów został zamknięty w 1997 roku, kiedy bilety można było już kupować u konduktora lub w automatach biletowych. W 2018 roku, budynek został pomalowany z zewnątrz. W 2019 roku, zabezpieczono go przed dostępem osób trzecich. Od 2017 roku, zarządca dworca kolejowego w Łasku szuka dla niego nowej roli. PKP SA przedstawiły na łamach swojej strony internetowej ofertę wynajmu całego dworca kolejowego Łask. To jednak może okazać się trudne, bo stacja kolejowa jest znacznie oddalona od centrum miasta.
W 2018 roku, PKP Łask obsługiwał 200-300 pasażerów dziennie. Adres: Kolejowa, 98-100 Łask.
Stacja PKP Łask miała także połączenie kolejowe z Zelowem, o długości około 16 km. W rzeczywistości była to bocznica kolejowa łącząca Łask z Zelowem, a właściwie z leżącym na obrzeżach tego miasta Herbertowem. Bocznica powstała w 1959 roku. Głównym zadaniem tej linii była obsługa dużych zakładów włókienniczych „Fener” w Zelowie oraz jednostki wojskowej w Teodorach, czyli lotniska. Z linii korzystało też kilka mniejszych przedsiębiorstw z Łasku, między innymi zakłady meblowe. Po upadku zelowskich zakładów włókienniczych (1994 roku) znacznie spadły przewozy na bocznicy. Z eksploatacji wyłączony został 7 km odcinek od Teodorów do Zelowa. W 2012 roku, bocznicę wykorzystano do budowy odcinka autostrady S8 (DK 12). Następnie położono nowe torowisko, o innym przebiegu, do 32. BLoT. Bocznica przechodzi pod autostradą S8 (DK 12) w kierunku południowym, a nie jak poprzednio skręcała w kierunku zachodnim. Bocznica prostym przebiegiem, około 1 km, dochodzi do składu MPS. Tory kolejowe bocznicy od okolic autostrady do Zelowa zostały rozebrane w okresie 2015-2017.
Obecnie, 2021 roku, jedynym punktem, który nadal obsługiwany jest przez bocznicę stanowi 32. Baza Lotnictwa Taktycznego. W skali miesiąca obrót na tej bocznicy nie przekracza jednak kilkunastu wagonów. Są to głównie wagony z materiałami pędnymi. Czynna bocznica kolejowa kończy się w składnicy MPS.
Opracował Karol Placha Hetman