Air Show w Krakowie
VIII Małopolski Piknik Lotniczy odbył się w dniach 1–2 wrzesień 2012 roku. Do ostatniej chwili nie było pewności, czy VIII Piknik odbędzie się. Minął już ostatni weekend czerwca (tradycyjny czas Pikniku). Na szczęście z końcem wakacji impreza doszła do skutku.
Na marginesie trzeba podać, że te lata były trudne dla lotnictwa sportowego, akrobacyjnego i pokazowego. Powodem było kilka tragicznych wypadków, w których zginęli znani piloci. W dniu 1 września 2007 roku, zginęli tragicznie Piotr Banachowicz i Lech Marchelewski, z zespołu „Żelazny”, na Air Show Radom, podczas wykonywania tak zwanej „Rozety”, na samolotach Zlin Z-526. W dniu 18 czerwca 2011 roku, zginął tragicznie Marek Szufa, podczas V Płockiego Pikniku Lotniczego, na samolocie Christen Eagle II rejestracja N54CE, uderzając o lustro wody rzeki Wisły. W dniu 30 sierpnia 2009 roku, zginęli tragicznie dwaj piloci białoruskiego samolotu bojowego Suchoj Su-27 UBM-1, rozbijając się o ziemię, na Air Show Radom. Cześć Ich Pamięci!
Na szczęście VIII Piknik odbył się, choć w skromniejszej formie, niż dwa lata wcześniej. W ciągu dwóch dni pogoda dopisała i zrealizowano wszystkie punkty programu.
Jak co roku nie zabrakło samolotów ultra-lekkich: GP-5 rejestracja OK-KUR03. Aeroprakt A22 Foxbat L2 rejestracja SP-SKRB. 3Xtrim 550 Trainer rejestracja SP-YWS. Evektor EV-97 Eurostar SL rejestracja OK-JUR03. Był samolot EM-11 Orka.
Gwiazdą pokazu był zespół Romanian Aerobatic Yakers (Iacarii Acrobati), który w Krakowie wystąpił po raz pierwszy. Zespół zaprezentował się na dwóch samolotach Jak-52 TW. Aerobatic Yakers to prywatny zespół fanatyków lotnictwa, który ma trzy samoloty Jak-52 TW. Samoloty Jak-52 TW to maszyny które mają podwozie z kołem ogonowym, wzmocnione skrzydła i mocniejsze silniki. Samoloty są pięknie pomalowane w kamuflaż brązowo-piaskowy, na wzór 40-lat, XX wieku.
Zespół Romanian Aerobatic Yakers wystąpił w powietrzu i chwilowo wspólnie z panem Jurgis Kairys, który latał na samolocie Suchoj Su-26. Była grupa „Żelazny” z trzema samolotami i szybowcem. Był samolot akrobacyjny Extra 200 i pan Uwe Zimmermann.
Na pikniku był historyczny samolot Taylorcraft Auster AOP.III rejestracja NJ913. W powietrzu był eksponat muzeum samolot Jakowlew Jak-18 rejestracja SP-YYY. W powietrzu był samolot Piper Cub rejestracja SP-AWP. Był samolot RWD-5 R. Był samolot De Havilland DH-82A Tiger Moth rejestracja SP-YAA.
Na pikniku wspólnie także wystąpiły trzy samoloty ultralekkie 3AT3, tak jak było w 2010 roku. Na pokazie był samolot Morane-Saulnier 880 B Rallye 100ST rejestracja SP-FRC. Był samolot Antonow An-2. Były małe śmigłowce i śmigłowiec Policji PZL Kania rejestracja SN-51XP. Były wiatrakowce, moto-lotnie i para-lotnie.
W powietrzu zademonstrowano duży model samolotu RWD-6 rejestracja SP-AHN numer startowy 06. Na tym samolocie Franciszek Żwirko (pilot) i Stanisław Wigura (mechanik), zwyciężyli a zawodach Challenge, które odbyły się od 11 do 28 sierpnia 1932 roku. Dlatego dzień 28 sierpień został uznany za Święto Lotnictwa Polskiego.
Opracował Karol Placha Hetman