Kraków 2020-05-07
Pterodactyl Flight
Pterodactyl Flight to jedna z najbardziej widowiskowych grup na pokazach lotniczych, która w Polsce pierwszy raz wystąpiła w 2015 roku, w Rybniku. Od tamtego czasu, gościła w Polsce kilkanaście razy. Pterodactyl Flight przedstawia historie lotnicze z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej, choć ostatnio koncentruje się na wielkiej wojnie światowej.
Firma Pterodactyl Ltd.
Pterodactyl Ltd. to firma zarejestrowana w Anglii, w 2012 roku, z warsztatami produkcyjnymi zlokalizowanymi w Czechach. Koncentruje się na produkcji samolotów z epoki pierwszej i drugiej wojny światowej. Skupia pasjonatów lotnictwa, którzy od początku XXI wieku projektują i budują samoloty w kategorii ultralekkiej (ULL). Pterodactyl Ltd. buduje zdatne do lotu repliki i statyczne statki powietrzne zaprojektowane specjalnie do celów filmowych, pokazowych i wystaw. Firma kładzie nacisk na: zachowanie maksymalnej autentyczności w procesach produkcyjnych, dopracowanie szczegółów i niezawodność. Wyprodukowane samoloty są dokładnie testowane, zgodnie ze standardami ustanowionymi przez Pterodactyl Flight. Członkowie grupy Pterodactyl Flight podkreślają, że jednym z ich celów jest docenienie osiągnięć naszych poprzedników z pierwszych lat awiacji.
Firma Pterodactyl Ltd. produkuje repliki historycznych maszyn z I i II wojny światowej. Priorytetem w produkcji jest maksymalne wykorzystanie lub ścisłe naśladowanie starych technik. Niestety, nie wszystkie metody są obecnie dostępne. Repliki budowane są w kategorii ultralekkich samolotów, z wykorzystaniem metod budowy: drewniane skrzydła, metalowa konstrukcja kadłuba wykonana z rur stalowych oraz pokrycie płótnem. Czas budowy jednego samolotu wynosi od 12 do 18 miesięcy. Do tej pory zbudowano samoloty: Piper L-4 H, Royal Aircraft Factory S.E.5, Fokker E-III, Sopwith 1½ Strutter, Fokker D-VII, Fokker Dr.1.
Samoloty latające to tylko jedna forma działalności. Kolejną jest budowa replik nielatających, dla wystaw statycznych. Do tej pory zbudowano: Supermarine Spitfire Mk.IX, Albatros D.V, Junkers Ju-87 D Stuka. Są także budowane samoloty wzorowane na konstrukcjach z wielkiej wojny światowej, które podczas pokazu są palone. Te samoloty są to konstrukcje metalowe, obłożone papierem. W czasie pokazu pali się tylko papier, ale efekt jest fajny.
Pokaz Pterodactyl Flight.
Pokaz Pterodactyl Flight to prawdziwe widowisko, ze scenariuszem. Grupa Pterodactyl Flight ma na polu wzlotów namioty dwóch wrogich baz, angielskiej i niemieckiej. Wszyscy uczestnicy pokazów są ubrani w stroje z epoki. Mają do dyspozycji samochody, armaty i wyposażenie z epoki. Przedstawienie rozpoczyna się od startu niemieckich samolotów, które bombardują pozycje angielskie. Są efekty pirotechniczne: eksplozje, pożary i dużo dymu. Płonie samochód angielski. Potem następuje start samolotów angielskich. Dochodzi do pojedynków powietrznych, pomiędzy wrogimi samolotami. Słychać serie z karabinów maszynowych. Jeden z niemieckich samolotów jest zestrzelony. Ląduje awaryjnie. Nieudane lądowanie awaryjne symuluje samolot na ziemi, który zostaje podpalony. Na ratunek rusza ekipa żołnierzy, która jedzie samochodem. Niestety lotnik umiera. Poległy lotnik ma nawet swój grób.
Na różnych pokazach są często zmiany w scenariuszu. Występują także inne samoloty. Grupa wykorzystuje nowe elementy, a rezygnuje z innych. Tak więc, każdy pokaz jest jedyny i niepowtarzalny.
Grupa Pterodactyl Flight wystąpiła w Polsce w: Rybniku, Bielsku Białej, Nowym Targu, Radomiu, Depułtyczach Królewskich, Ławicy, Katowicach-Muchowiec, Gliwice i w innych. W niektórych miejscach co najmniej dwukrotnie.
Opracował Karol Placha Hetman