Air Show Radom. 2018r.

Pokazy Air Show Radom 2018 rok

Boeing B.737 MAX-8 oraz TS-11 Iskra. 2018 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Boeing B.737 MAX-8 oraz TS-11 Iskra. 2018 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

Opis do zdjęcia: Przelot PLL LOT Boeing B.737 MAX-8 (w okolicznościowym malowaniu) w towarzystwie eskorty sześciu samolotów TS-11 Iskra zespołu Biało-Czerwone Iskry.

O tym nie przeczytasz w masońsko-liberalnych mediach.

W dniach 25-26 sierpień 2018 roku, w Radomiu odbyła się kolejna XVI edycja pokazów lotniczych Air Show. Miejscem było Lotnisko Radom Sadków, należące do 4. Skrzydła Lotnictwa Polskich Sił Powietrznych, a gospodarzem była 42. Baza Lotnictwa Szkolnego (nazwa od 1 styczeń 2011 roku). Poprzednio był tutaj 2. Ośrodek Szkolenia Lotniczego i 1. Komenda Lotniska, które były spadkobiercami 60. Pułku Szkolnego. Obecnie na Lotnisku Sadków bazują przede wszystkim samoloty PZL-130 Orlik oraz PZL M-28 Bryza. Realizowane jest tutaj szkolnie na samoloty wielozadaniowe i samoloty transportowe. Lotnisko jest gniazdem zespołu akrobacyjnego „Orlik”. Współużytkownikiem Lotniska Sadków jest Port Lotniczy Radom, który ma tutaj własny terminal.

Pokazy lotnicze Air Show Radom od 2005 roku odbywały się w cyklu co dwa lata, a więc w latach nieparzystych. Ponieważ 2018 rok jest szczególny, nie tylko dla Polskiego Lotnictwa, ale także dla Rzeczypospolitej, dlatego planowano zrezygnować z edycji w 2017 roku. Tylko dzięki ministrowi obrony narodowej Antoniego Macierewicza odbyła się impreza w 2017 roku i kolejna w 2018 roku.

Z okazji 100 lecia odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości i 100 lecia Lotnictwa Polskiego, odbywało się w Polsce wiele imprez upamiętniające te wydarzenia. Centralne uroczystości z okazji Polskiego Lotnictwa to kolejno: Defilada w Warszawie w dniu 15 sierpnia 2018 roku (środa). Obchody w Dęblinie w dniach 23-24 sierpnia 2018 roku (czwartek-piątek). Air Show w Radomiu w dniach 25-26 sierpnia 2018 roku (sobota-niedziela). Obchody na byłym Lotnisku – Pole Mokotowskie w dniu 28 sierpnia 2018 roku (wtorek).

Air Show Radom 2018 zorganizowany został z dużym rozmachem. Zapowiedziano udział: 22 krajów, 13 zespołów akrobacyjnych, kilkunastu solistów, ponad 150 statków powietrznych, ponad 200 lotników, ponad 20 godzin pokazów w locie, około 40 statków powietrznych na wystawie statycznej. Po raz pierwszy w Radomiu byli reprezentanci Jordanii i Pakistanu. Organizatorami pokazu było: Dowództwo Sił Powietrznych, Miasto Radom, Port Lotniczy Radom, Siły Powietrzne i Aeroklub Polski oraz pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Bilety na Air Show Radom można było kupić online w serwisie e-Bilet. Ceny był następujące: Normalny jednodniowy 40 złotych, Ulgowy jednodniowy 25 złotych, Kolekcjonerski 160 zł (w scenie koszulka, coin, czapka, smycz i naszywka), Grupowy 35 zł (dla grup powyżej 20 osób), dostępne mailowo pod adresem zamowienia@ebilet.pl. Obowiązywały również zniżki dla osób z Kartą Dużej Rodziny (po 10 zł). Dzieci do lat 6 wstęp bezpłatny. Władze Miasta Radomia zapewniły dodatkową komunikację miejską. Zorganizowano dodatkowe, miejskie parkingi. Miejsca parkingowe na prywatnych posesjach zapewniali także ich właściciele, w cenie 20 złotych za cały dzień. Na lotnisko prowadziły cztery wejścia.

Organizatorzy mieli duży problem, gdyż nie wszyscy chętni do udziału w Air Show Radom wzięli w imprezie udział. Lotnisko okazało się za małe i czas pokazów za krótki. Już w marcu 2018 roku brak było miejsc w hotelach w Radomiu. W czasie imprezy najbliższy hotel z wolnymi miejscami był w Kozienicach.

W sobotę (25 sierpień 2018 roku) pokazy oglądało około 80 000 widzów. W niedzielę było około 50 000 widzów. W dniu 25 sierpnia 2018 roku pogoda pokrzyżowała organizatorom trochę planów. Niemniej jednak 95 % pokazów zostało zrealizowanych. Nie było możliwości na zademonstrowanie się skoczków spadochronowych, moto-paralotni i balonów na ogrzane powietrze. Kilka punktów należało przesunąć w czasie. W niedzielę (26 sierpnia 2018 roku), tak jak przewidzieli synoptycy, pogoda była jeszcze gorsza. O godzinie 08:00 temperatura wynosiła 9 stopni Celsjusza. Maksymalna temperatura nie przekroczyła 16 stopni Celsjusza. Duże zachmurzenie, silny wiatr i deszcz spowodowały, że część punktów programu została odwołana, a plan niektórych pokazów trzeba było zmienić. W powietrzu w ogóle nie zademonstrował się zespół „Flying Dragons Team” na moto-paralotnich. Zespół ma doskonały nocny program.

Atrakcją pokazów, co nie wszyscy zauważyli, był pierwszy pokaz zespołowy czterech samolotów Leonardo M-346 Bielik Polskich Sił Powietrznych z Dęblina.

Leonardo M-346. Radom 2018 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Leonardo M-346. Radom 2018 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

Kolejną atrakcją, był świeżo wyremontowany, jedyny na Świecie samolot myśliwski PZL P.11 C. Samolot jest własnością Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Samolot w Radomiu wykonał kołowanie. Teoretycznie samolot mógłby wykonać normalny lot. Lecz jest tak cennym eksponatem, że nie wolno nam ryzykować. Być może powstanie latająca replika, podobnie jak powstał RWD-5 R (replika).

Zespoły lotnicze.

Punktem kulminacyjnym pokazów był występ najlepszego na Świecie włoskiego zespołu akrobacyjnego Frecce Tricolori – Trójkolorowe Strzały. Pokaz był uatrakcyjniony komentarzem rodowitej włoszki, który w dużej części był w pięknym Języku Polskim. Pierwszy taki komentarz był podczas Air Show Radom 2011. Zespół wykonuje pokaz na 10 samolotach z niesamowicie intensywnymi dymami podkreślającymi mistrzowskie akrobacje. Byli w Polsce po raz pierwszy w 2001 roku. Według naszej rachuby to już ich piąty występ w Polsce. Grupa powstała w 1961 roku. W 1982 roku samoloty FIAT G.91 PAN zostały zastąpione przez Aermacchi MB-339 PAN, których zespół używa do dziś.

W dniu 28 sierpnia 1988 roku, w największej Amerykańskiej bazie lotniczej na terenie Germanii w miejscowości Rammstein doszło do jednej z najtragiczniejszych katastrof podczas pokazów. Trzy z dziesięciu maszyn MB-339 wpadły na siebie, po czym jeden spadł w publiczność. Zginęło 70 osób (67 na ziemi i trzech pilotów), około 1 000 osób zostało rannych w tym 346 ciężko. Od tej pory zrobiono wiele, aby takie tragedie się nie powtórzyły.

Zespół Frecce Tricolori wykonuje pokaz w ugrupowaniu 9+1, wykonując spektakularne figury zespołowe na 9 samolotach, a pomiędzy figurami zespołowymi występuje solista zespołu. Dzięki temu cały czas dzieje się coś w powietrzu. Samoloty wykonywały figury stosowane przez innych, ale także charakterystyczne tylko dla nich. Solista wykonał świecę, na której szycie samolot całkowicie umilkł. Lub teoretycznie prosty przelot solisty, w którym odnosiło się wrażenie niestabilnego, pijanego lotu. Także w pewnym momencie samoloty tak rozproszyły się na niebie, iż wydalało się, że jest ich dużo więcej niż 10. Do tego przelot we wszystkich możliwych kierunkach. Zespół zakończył pokaz największą włoską flagą ustawioną przez gęste dymy. Coś niebywałego. Pokaz zespołu trwał około 35 minut i był najdłuższym ze wszystkich. Tylko zespół Frecce Tricolori uzyskuje zgodę na chwilowy przelot nad publicznością w trakcie pokazu.

Frecce Tricolori. 2018 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Frecce Tricolori. 2018 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

Z krajów Bałtów zaprezentował się znany dobrze w Polsce zespół Baltic Bees – Bałtyckie Pszczoły. Zespół używa samolotów L-39 Albatros. W Polsce zespół był już kilkakrotnie i to w różnych miastach: Kraków, Poznań, Radom.

Niezwykle ciekawą kombinacją był zespół 3 x PZL-130 Orlik + 2 x T6 Harvard M4, samoloty szkolne. Pierwsze współczesne, drugie z okresu drugiej wojny światowej. Na samolotach Harvard szkolili się nasi piloci na Zachodzie.

Zespół Orlik i samoloty Harvard. 2018 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Zespół Orlik i samoloty Harvard. 2018 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

W pokazie mogliśmy podziwiać interesujący zespół 3 x AT-3 + An-2 „Biało Czerwone Skrzydła”. Pierwszy tego typu pokaz odbył się w 2017 roku.

Po raz pierwszy w Polsce zademonstrował się zespół „KRILA OLUJE” na 6 samolotach Pilatus PC-9. „KRILA OLUJE” to zespół Chorwacki występujący także pod angielską nazwą Wings of Storm. Został zawiązany w 2003 roku. Samoloty są pomalowane w narodowe barwy. Debiut nastąpił w dniu 21 lipca 2004 roku.

KRILA OLUJE. 2018 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
KRILA OLUJE. 2018 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

Zespół „PATRULLA AGUILA” to formacja z Hiszpanii. Lata na samolotach C-101, takie hiszpańskie Iskry. Obecnie zespół używa ośmiu maszyn. W Air Show Radom demonstrowali się po raz kolejny. Zespół „PATRULLA AGUILA” to jedyny zespół, który używa żółtego dymu, bo barwy Hiszpanii to czerwony i żółty.

ROYAL JORDAN FALCONS to zespół Królewskich Sił Jordanii. Został założony w 1976 roku, przez króla Husajna Bin Talala. Zespół jest określany jako wędrujący ambasador Jordanii. Zespół Royal Jordanian Falcons składa się obecnie z 5 samolotów akrobacyjnych Extra-300 L. Główna siedziba zespołu została niedawno przeniesiona dekretem królewskim na międzynarodowe lotnisko King Hussein w Akabie (Morze Czerwone).

MIDNIGHT HAWKS to zespół akrobacyjny Sił Powietrznych Finlandii, założony w 1997 roku w bazie wojskowej w Kauhavie. Zespół od początku wykorzystuje samoloty szkolne BAE Hawk Mk-51. Samoloty mają narodowe barwy. Zespół występuje zwykle na 4 samolotach + jeden rezerwowy. W Radomiu zespół wystąpił po raz pierwszy.

MIDNIGHT HAWKS. 2018 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
MIDNIGHT HAWKS. 2018 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

PATROUILLE SUISSE to zespół akrobacyjny Sił Powietrznych Szwajcarii. Początkowo grupa używała samolotów Hawker Hunter. W roku 1994 roku zespół zamienił brytyjskie Hunter na samoloty myśliwskie Northrop F-5E Tiger II, pomalowane w narodowe barwy z białym krzyżem na spodzie samolotu i wyposażone w wytwornice dymów. Zespół już kilkakrotnie był w Polsce.

ŻELAZNY AEROBATIC TEAM to znany na Świecie Polski zespół akrobacyjny.

CELLFAST FLYING TEAM to młoda Polska formacja samolotowa, której celem jest precyzyjne latanie w szyku. Zespół tworzą Mieczysław Machnik jako lider oraz skrzydłowi Arkadiusz Nowak i Daniel Dębosz. Cellfast Flying Team to 3 francuskie samoloty typu Socata Morane wyposażone w instalacje dymne, które podnoszą atrakcyjność pokazu. W tym roku w Radomiu zespół nie miał okazji się zaprezentować, ale można było ich podziwiać na przykład w Piotrkowie Trybunalskim.

W Radomiu były oba polskie wojskowe zespoły: Zespół Orlik oraz Biało Czerwone Iskry.

Soliści.

Gwiazdą pokazu był samolot bojowy Suchoj Su-27 UB w wersji dwumiejscowej, sparka. Samolot należy do Sił Powietrznych Ukrainy. Samolot Su-27 były w Radomiu w 2017 roku, a wcześniej w 2009 roku, kiedy to nastąpiła katastrofa samolotu Su-27 UB, który należał do Białorusi.

Suchoj Su-27 UB nb 71. Ukraina. 2018 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Suchoj Su-27 UB nb 71. Ukraina. 2018 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

W Radomiu w powietrzu można było zobaczyć trzy samoloty General Dynamics / Lockheed F-16, SAAB JAS-39 Gripen, Eurofighter, SAAB-105.

SAAB 39. 2018 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
SAAB 39. 2018 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

W przelocie mogliśmy podziwiać NATO-wski Boeing E-3 Sentry AWACS, który w tych dniach bazował na Lotnisku Dęblin, będąc tam prezentowany na wystawie statycznej.

Boeing E-3 Sentry AWACS. 2018 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Boeing E-3 Sentry AWACS. 2018 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

Po raz pierwszy w Polsce mogliśmy zobaczyć bojowy samolot JF-17, będący działem współpracy Chin i Pakistanu. Samolot w Pakistanie nosi oznaczenie PAC JF-17 Thunder, a w Chinach Chengdu FC-1 Xiaolong. Samolot przez producentów jest zaliczany do czwartej generacji i był już używany w lokalnych konfliktach. Pakistan sfinansował 60% kosztów prac rozwojowych, wartych ok. 500 mln US $. Samolot technicznie odpowiada pierwszym wersjom samolotu F-16. JF-17 ma układ sterowania fly-by-wire. Samoloty Pakistanu mają awionikę i uzbrojenie w dużej mierze Zachodnie. Samoloty Chin mają rodzimą awionikę i uzbrojenie. Samolot napędzany jest silnikiem RD-93 o ciągu 49,9 kN (84,5 kN z dopalaczem), który jest rozwojowym RD-33 z MiG-29. Podczas prac rozwojowych brano pod uwagę silniki Snecma M53-P2 z Mirage 2000. Samolot pierwszy lot wykonał w dniu 25 sierpnia 2003 roku. Produkcja ruszyła w 2007 roku. Pakistańczycy na wystawie statycznej zademonstrowali także samolot dyspozycyjny PAC Super Mushsak. Pakistańczycy do Radomia przybili najwcześniej, gdyż potrzebowali dłuższej aklimatyzacji.

Pakistański JF-17. 2018 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Pakistański JF-17. 2018 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

To tylko część atrakcji które były na Air Show Radom 2018.

Opracował Karol Placha Hetman