Olsztyn 2017-09-21
Lotnisko Olsztyn Mazury.
Współrzędne geograficzne:53.481N 20.938E. Elewacja 136 m.
W ciągu sześciu lat (2011 – 2017), Lotnisko w Szymanach z byłego lotniska wojskowego, któremu groziła likwidacja, przemieniło się w nowoczesne regionalne lotnisko w północno-wschodniej części Rzeczypospolitej Polskiej.
Nowa szansa.
W dniu 31 sierpnia 2011 roku, Sejmik Województwa Warmińsko – Mazurskiego Uchwałą Nr IX/155/11 utworzył Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Warmia i Mazury. Województwo Warmińsko – Mazurskie w 100 % stworzył kapitał zakładowy Spółki. Adres Spółki Warmia i Mazury Sp zoo: 12-100 Szczytno Szymany 150. W ten sposób Lotnisko Szymany stało się własnością Województw Warmińsko-Mazurskiego.
Zrobiono ciekawy zabieg. Wśród mieszkańców rejonu opublikowano ankietę z jednym pytaniem – Czy będzie Pan/Pani korzystał z Lotniska Szymany, jeśli ono powstanie? Uzyskano 70 % pozytywnych odpowiedzi.
W latach 2011-2015, na rozbudowę Lotniska Szymany przeznaczono 204 miliony złotych. Większość środków udało się uzyskać z funduszy europejskich, jako dotacja celowa, czyli otrzymanych funduszy nie można było przeznaczyć na inne inwestycje niż tylko na Lotnisko. Za uzyskane środki, wydane obligacje i własne fundusze Lotnisko został przekształcone z kategorii 3C do 4D.
Wykonano remont kapitalny DS (RWY) wydłużając ją do 2 500 m. Wyposażono ją w kompletne oświetlenie (włącznie ze światłami PAPI) zgodnie z obecnymi wymogami. Zamontowano radiolatarnię VOR/DEM. Podniesiono kategorię systemu naprowadzania ILS do II kategorii. Wybudowano zupełnie nową płytę peronową, która ma możliwości rozbudowy. Początkowo płyta miała trzy stanowiska peronowe dla samolotów Boeing B-737 i Airbus A.320. Jej rozbudowę podjęto w 2017 roku i liczba stanowisk zwiekszyła się do sześciu.
Najważniejszą inwestycją była budowa nowego Terminalu. Stary dworzec lotniczy był na poziomie wielkości i wyposażenia z 60-lat XX wieku. Jego przebudowa była niecelowa. Projekt Terminalu powstał w pracowni olsztyńskiego architekta Pana Tomasza Lelli. Nowy Terminal ulokowano w północno-wschodniej części Lotniska. Został on wybudowany na planie prostokąt z możliwością dalszej rozbudowy w kierunku południowym. Łączna powierzchnia Terminalu wynosi 6 800 m kwadratowych. Budynek jest w pełni klimatyzowany. Przystosowano go do obsługi pasażerów samolotów rejsowych krajowych, zagranicznych oraz lotów czarterowych. Budynek zaprojektowano na podstawie charakterystycznych dla Warmii i Mazur elementów architektonicznych. Elementy drewniane imitujące pomosty, nawiązują do mazurskich jezior poprzecinanych kładkami. Główne wejścia i wyjścia z Terminalu są wzorowane na drewnianych mazurskich domach. Według zamysłu architekta przed wejściami miały być kładki nad wodą, ale woda przyciąga ptaki (zagrożenie dla ruchu powietrznego) i dlatego z tego pomysłu zrezygnowano. We wnętrzu filary podtrzymujące dach przypominają korony drzew. Charakterystyczne załamania dachu mają przywoływać na myśl skrzydła żurawi. Ściany Terminalu są bogato przeszklone i widać przez nie okoliczne lasy oraz pole wzlotów z z płytą peronową. W Terminalu sala odpraw ma 1 300 m kwadratowych. W obiekcie jest punk gastronomiczny, sklepy, toalety (bezpłatne), strefa dla małych dzieci, wypożyczalnia samochodów, taras widokowy, poczekalnia.
Obok Terminalu wybudowano parking dla 400 samochodów osobowych i przystanki dla autobusów.
Kolejnym ważnym obiektem na Lotnisku Szymany jest nowoczesny budynek Lotniskowej Straży Pożarnej z pełnym wyposażeniem. To obecnie jeden z podstawowych wymogów dla lotnisk komercyjnych.
Województwo Warmińsko-Mazurskie w zamian za dom studencki przy ul. Bolesława Chrobrego w Szczytnie otrzymało 90 hektarów ziemi przy porcie lotniczym Olsztyn-Mazury. W przyszłości grunty mają zostać wykorzystane do rozbudowy Lotniska. Nieruchomość wyceniono na 2,7 miliona złotych.
Kolej Olsztyn-Szymany.
Lotnisko Szymany nie ma najlepszej lokalizacji. Do Szczytna jest odległość 10 km, a do Olsztyna około 56 km. Niemniej jednak współczesna technika pozwala na sprawny i szybki transport pasażerów na lotnisko. Lotnisko Szymany zostało skomunikowane z Olsztynem linią kolejową. Kursuje na niej szynobus, który trasę pokonuje w 45-55 minut. Władze Województwa, rozkład jazdy próbują całkowicie skorelować z rejsami samolotów. W dniu 23 czerwca 2016 roku, uruchomiono połączenie kolejowe Lotniska z Warszawą.
Zadaszony peron z jednym torem kolejowym znajduje się przy terminalu odlotów i przylotów. Obiekt dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Bilety można kupić on-line na stronie PKP lub w kasach biletowych na dworcu. Bilet normalny kosztuje 15,60 zł.
Do lotniska dochodzi bocznica kolejowa Nr 747, od szlaku Ostrołęka – Szczytno Nr 35. Stacja Szymany Lotnisko jest stacją końcową. Tor kończy się górką z piasku i betonowym kozłem oporowym. Peron ma długość 120 m, a zadaszenie nad nim 50 m. Pociągi kursują od stycznia 2016 roku. Pociąg kursuje na trasie: Szymany Lotnisko, Siódmak, Szczytno, Grom, Pasym, Marcinkowo, Klewki, Olsztyn Główny. W Szczytnie pociąg zmienia kierunek jazdy. Pociągi pokonują trasę minimum dwa razy dziennie w sezonie zimowym i do ośmiu razy dziennie w sezonie letnim. Pociąg to przeważnie wagon silnikowy spalinowy serii SA106, w jasnoniebieskich barwach regionalnego przewoźnika PKP Olsztyn. Maksymalna prędkość na szlaku to 100 – 80 km/h. Linia nie jest zelektryfikowana.
Na stacji Szczytno czynna jest tylko linia kolejowa na trasie Olsztyn – Szczytno i Szczytno – Szymany Lotnisko. Trasa Szczytno-Pisz została zamknięta. Dworzec Szczytno częściowo został zmodernizowany przy okazji remontu linii na trasie Olsztyn – Lotnisko Szymany. Jeden peron, Nr 2, po remoncie został podwyższony i ma nową nawierzchnię. Zbudowano nowe zadaszenia. Kładka nad torami jest zamknięta dla ruchu pieszego. Prawdopodobnie wymaga remontu.
Uruchomienie Lotniska Olsztyn Mazury.
Zakończenie wszystkich prac na Lotnisku Szymany nastąpiło z końcem 2015 roku. Certyfikacja Lotniska przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, nastąpiła w dniu 18 stycznia 2016 roku. W dniu 20 stycznia 2016 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Lotniska, a w dniu 21 stycznia 2016 roku nastąpił pierwszy lot rejsowy. Wykonała go firma Sprint Air, która zadeklarowała loty z Szyman do Krakowa i berlina. Pierwszy lot czarterowy z Lotniska Szymany odbył się w dniu 5 lipca 2016 roku, kiedy to samolot z pasażerami odleciał na Rodos. W 2016 roku Lotnisko miało obsłużyć 30 tysięcy pasażerów. Udało się obsłużyć 47 tysięcy, co było bardzo dobrym wynikiem.
W dniu 7 lipca 2017 roku lotnisko przyjęło 100 tysięcznego pasażera, a dokładnie pasażerkę. Władze Województwa i Kierownictwo Lotniska wręczyły pani certyfikat 100 000 pasażera, kwiaty i upominki.
Z lotniska korzystają linie lotnicze Sprint Air (uzyskała ona początkowo dotacje od władz województwa), Adria (linia słoweńska), Wizzair (od 20 maja 2016 roku), Ryanair i inni. Linie lotnicze deklarowały zapełnienie samolotów na poziomie 80 %, co jest wynikiem rentownym. Siatka połączeń z Lotniska Olsztyn Mazury (Szymany) na razie ulega płynnym zmianom. Wynika to z sondowania przez linie lotnicze atrakcyjności połączeń. Wydaje się jednak, że powoli wskaźnik ilości przewiezionych pasażerów i wykonanych operacji lotniczych będzie rósł. Główne kierunki podróży to Anglia, Skandynawia oraz letnie zagraniczne kurorty. Rozważany jest także kierunek do Zagłębia Rury. Z Lotniska zaczynają korzystać nie tylko pasażerowie z rejonu Olsztyna, ale także rejonu Białegostoku i Suwałk. Zaskoczeniem jest stosunkowo duży odsetek mieszkańców z rejonu Kaliningradu. Są szanse, że Lotnisko Olsztyn Mazury odbierze część pasażerów z Lotniska Gdańsk, Lotniska Okęcie i Lotniska Modlin. Władze Województw Warmińsko Mazurskiego liczą, że w ciągu 5-10 lat Lotnisko osiągnie rentowność. Przewiduje się dofinansowywanie Lotniska kwotą 10 milionów złotych rocznie przez 10 lat. Dzięki Lotnisku, władze liczą także na wzrost zainteresowania rejonem Olsztyna przez biznes i pobudzenie tutejszej, nie najsilniejszej gospodarki.
Terminal.
Terminal pasażerski o łącznej powierzchni 6 800 m kwadratowych jest w pełni klimatyzowany i przeznaczony do obsługi ruchu pasażerskiego na kierunkach krajowych, międzynarodowych oraz czarterach. Budynek został zaprojektowany na podstawie charakterystycznych dla Warmii i Mazur elementów architektonicznych. Elementy drewniane imitujące pomost, nawiązują do mazurskich jezior poprzecinanych kładkami; wejścia i wyjścia do terminala przypominają wykonane z drewna mazurskie domy, słupy w formie korony drzew górują nad pozostałymi elementami wnętrza budynku.
Ruch pasażerów.
Rok | Liczba pasażerów | Liczba operacji |
---|---|---|
2016 | 47 146 | 882 |
2017 | 104 851 | 2 400 |
2018 | 121 300 | 2 850 |
Infrastruktura Lotniska Olsztyn Mazury.
Kod IATA: SZY. Kod ICAO: EPSY. Położenie: 53 28’54,69”N 20 56’15,69"E WGS-84. Położenie ARP: 1250 M OD THR 02, na linii centralnej RWY 02/20 ( dokładnie 019/199). Wzniesienie lotniska: 141 m n.p.m. ( 463 ft ). Deklinacja magnetyczna: 3% E (2004). Lotnisko Szymany ma powierzchnię 460 hektarów. Częstotliwość INFO / PORT: 118,025 MHz. Kontakt: +48 896221134. Lotnisko wyposażono w system ILS kategorii II, pełny system oświetlenia, radiolatarnię. Lotnisko posiada DS (RWY) o wymiarach 2 500 m x 60 m, ułożona na kierunku 019/199. RWY jest wykorzystywana przez samoloty jako droga kołowania z i na płytę peronową. Płyta peronowa od 2017 roku, ma sześć stanowisk peronowych dla samolotów klasy Boeing B.737 i Airbus A.320. Lotnisko dysponuje stacją paliw. Na lotnisku są służby utrzymania zimowego samolotów i RWY. Jest możliwe odladzanie samolotów.
Opracował Karol Placha Hetman