Kołobrzeg 1989-07-04
Mikojan i Guriewicz MiG-23 z Bagicza.
W 1989 roku, w CCCP carem był Michaił Gorbaczow, który próbował zrobić komunizm z ludzką twarzą. Trwało odprężenie militarne na linii Wschód-Zachód. Groźba potencjalnej wojny w Europie zmalała. Dawni przeciwnicy spoglądali teraz na siebie przyjaźnie. Nie oznacza to jednak, że nastąpiło rozbrojenie i bloki militarne przestały istnieć. CCCP nadal miał w Polsce bazy wojskowe, a szkolenie w jednostkach wojskowych przebiegało normalnie.
W dniu 4 lipca 1989 roku, na sowieckim lotnisku w Bagiczu, obok Kołobrzegu, trwały normalne loty szkoleniowe. Współrzędne geograficzne: 54.199N 15.682E. Elewacja 4 m. Pierwsza główna RWY o wymiarach 2 500 m x 40 m, na kierunku 08/26. Na lotnisku bazował sowiecki 871. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego, wyposażony głównie w samoloty myśliwskie Mikojan i Guriewicz MiG-23 M.
W dniu 4 lipca 1989 roku, o godzinie 09;14 z RWY w Bagiczu, wystartował samolot bojowy Mikojan i Guriewicz MiG-23 M, którego pilotem był pułkownik N. E. Skudrin, dowódca eskadry. Start odbył się w kierunku zachodnim, na kierunek 260 stopni.
Według relacji pilota N. E. Skudrin: Start przebiegał normalnie. Po wzniesieniu się w powietrze, pilot wciągnął podwozie. Prędkość samolotu doszła do 520 km/h, a wysokość lotu wyniosła 90 m. W tym momencie, pilot usłyszał huk, spadły obroty silnika, a dopalacz się wyłączył. Zaczęła spadać prędkość samolotu. Wszelkie działania pilota nie zwiększyły ciągu silnika. Pilot zdecydował się wystrzelić i skierował samolot w kierunku morza, czyli w prawo, na północ. Pilot bezpiecznie wylądował na spadochronie.
W rzeczywistości pilot katapultował się już w 10 sekund po pierwszym spadku obrotów silnika. Czyli nie za dużo zrobił w kabinie. Według zapisu czarnej skrzynki, spadek obrotów nastąpił w 29 sekundzie po oderwaniu się od RWY, przy prędkości 400 km/h, na pułapie 100 m. Katapultowanie się pilota nastąpiło przy prędkości 345 km/h, na pułapie 150 m. Kłamstwem okazało się, że pilot skierował samolot nad morze.
Po wystrzeleniu się pilota, silnik ponownie podjął normalną pracę (bez dopalacza) i przez 5 sekund miał 100 % obrotów. Ponownie spadły obroty silnika i ten stan trwał przez 18 sekund. I ponownie obroty silnika wzrosły do 100 %. Samolot cały czas leciał stabilnie, kursem około 260 stopni i powoli wznosił się na pułap przelotowy, około 12 300 m. Prędkość lotu ustabilizowała się na prędkości około 800-900 km/h, cały czas mając rozłożone skrzydła. Bez zarzutu działał układ stabilizacji lotu. Samolot minął: NRD, RFN, Holandię i wleciał w strefę Belgii. Po 69 minutach i 36 sekundach skończyło się paliwo i samolot tracił prędkość i wysokość lotu. Początkowo szybko, a później łagodniej, cały czas utrzymując kurs. Samolot upadł na dom mieszkalny w miejscowości Kortrijk, niedaleko granicy Belgia-Francja. W gruzach domu zginął 18-letni chłopak, który przyjechał na wakacje do rodziny.
Samolot przeleciał blisko 1 100 km. Kiedy samolot był nad RFN, wystartowała para dyżurna amerykańskich samolotów McDonnell Douglas F-15 Eagle. Piloci zobaczyli, że samolot nie ma owiewki kabiny, nie ma fotela i pilota w kabinie. Piloci nie otrzymali rozkazu zestrzelenia samolotu. Francuzi także poderwali parę samolotów Dassault Mirage III NG, z rozkazem strącenia samolotu, kiedy wleci on nad teren Francji.
Amerykanie skrupulatnie przebadali szczątki samolotu, czy nie miał on wyposażenia rozpoznawczego z przekazem on-line. Takiego wyposażenia nie było. Nie było także aparatury do zdalnego sterowania samolotu. Po czterech dniach, komisja sowiecka otrzymała zgodę na zabranie szczątków samolotu.
Co było powodem tego dziwnego lotu? Powodem było złe serwisowanie samolotu. Do elektroniki samolotu MiG-23 M dostała się słona woda morska. Złącza elektryczne nie były poprawnie zabezpieczone hermetycznie. Na złączach powstała korozja, a w jej efekcie nastąpiło przerwanie obwodów elektrycznych oraz zwarcia. Po tym wypadku, 871. Pułk, został w dniu 1 września 1989 roku, przeniesiony na lotnisko w Brzegu, także na terenie Polski. W 1990 roku, nastąpiło przezbrojenie tego Pułku w samoloty MiG-23 MLD. W 1993 roku, sowieci powrócili do siebie do państwa moskiewskiego.
Opracował Karol Placha Hetman