Kraków 2022-01-19
Nowy eksponat w Czyżynach.
Węgierski Michaił Mil Mi-24 nb 171.
Śmigłowce bojowe Mi-24 były lub są użytkowane w około 60 krajach na całym świecie. Jednym z użytkowników są Węgry.
Pierwsze kraje, które kupiły śmigłowce Mi-24 A były: Etiopia, Algieria, Libia, Wietnam i Afganistan. Ale śmigłowce te miały małą wartość bojową. Dopiero zmodernizowana wersja Mi-24 D, przyjęta do armii czerwonej w 1976 roku, zyskała uznanie w państwach Układu Warszawskiego. Śmigłowce Mi-24 D w 1982 roku, kupiło lotnictwo Węgier, a kilka lat wcześniej Polska.
Kolejną wersją były śmigłowce Mi-24 W, oficjalnie przyjęte na wyposażenie lotnictwa wojskowego CCCP w 1976 roku. Oprócz CCCP trafiły one na wyposażenie niektórych państw Układu Warszawskiego: Polski, Bułgarii, Czechosłowacji, NRD i Węgier.
Była jeszcze wersja Mi-24 P, która trafiła na uzbrojenie CCCP i NRD. Po zjednoczeniu Niemiec kilka śmigłowców Mi-24 P sprzedano do lotnictwa Węgier.
W 2018 roku, Węgry zdecydowały się na modernizację 12 śmigłowców Mi-24 w Rosji. Podpisano kontrakt o wartości ponad 20 mld forintów, czyli około 64 mln euro. Remont wykonały Lotnicze Zakłady Remontowe nr 419 w Moskwie, które należą do koncernu Russian Helicopters. Śmigłowce mają być eksploatowane co najmniej do 2025 roku. Modernizacji poddane zostało wyposażenie kabiny, której oświetlenie zostało dostosowane do użycia gogli noktowizyjnych. W tym samym czasie 16 silników turbinowych TW-3-117 W węgierskich śmigłowców Mi-24 trafiło do zakładów Klimowa należących do koncernu Rostech, w celu wykonania remontów generalnych.
Przypomnijmy, że Węgry są członkiem NATO, ale obecnie nie mają wystarczającego budżetu, aby dokonać wymiany śmigłowców bojowych na technikę Zachodnią.
Mil Mi-24 nb 171 w Krakowie.
W wyniku przeglądu posiadanego sprzętu lotniczego, Węgry przekazały Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie śmigłowiec Mi-24 nb 171, jako eksponat. Śmigłowiec ten jest tak zwaną „wydmuszką”, bez silników, przekładni wirnika nośnego i ogonowego oraz innego wyposażenia. Te elementy stanowią zapas części zapasowych, które będzie można wykorzystać podczas kolejnych remontów eksploatowanych na Węgrzech śmigłowców. Śmigłowiec Mi-24 nb 171 dostarczono do Krakowa we wrześniu 2021 roku.
Opracował Karol Placha Hetman