Kraków 2019-07-02
Świdnik Air Festival 2019
Po latach przerwy, w 2018 roku, do Świdnika powróciły pokazy lotnicze. W tym roku (2019 rok) była już druga edycja, pod nazwą Świdnik Air Festival 2019. Pokazy odbyły się w dniach 2019-06-08 i -09. Widzowie mogli podziwiać 60 samolotów i śmigłowców, 20 spadochroniarzy i kilka balonów na ogrzane powietrze. Na niebie zaprezentował się między innymi Artur Kielak, Mateusz Strama, Marek Choim, Łukasz Czepiela, The Flying Dragons i Airborne Pyrotechnics.
Miejscem air show Świdnik Air Festival 2019 było trawiaste lotnisko położone obok wytwórni Leonardo. Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miasta, Miejski Ośrodek Kultury, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, PZL Świdnik, Port Lotniczy Lublin, Aeroklub Świdnik.
W sobotę impreza rozpoczęła się o godzinie 14:00, a pokazy trwały do 22:30. Natomiast w niedzielę rozpoczęcie pokazów lotniczych nastąpiło o godzinie 12:00, a zakończenie o godzinie 17:30. Wówczas to rozpoczęła się część koncertowa, która trwała do północy. Wystąpiła Ania Dąbrowska, Tomek Organek i zespół Enej. Przez dwa dni, impreza zgromadziła około 50 000 widzów.
Pokazy lotnicze miały swoją część dzienną i nocną. W nocnej części zademonstrował się zespół z Krakowa The Flying Dragons, latający na motolotniach wyposażonych w elementy świetlne i pirotechniczne. Zespół już się prezentował między innymi w Nowym Targu. W nocy zaprezentowali się także Brytyjczycy z Airborne Pyrotechnics. Jest to grupa latająca na motoszybowcach Grob 109b. Liderem zespołu jest Tim Dews, któremu pomaga jego syn Ben Dews. W powietrzu prezentują jeden, dwa lub trzy samoloty z efektami świetlnymi, ciche lub głośne. Airborne Pyrotechnics są sponsorowani przez Sydney Charles Insurance Services. W nocnym pokazie wystąpił również Marek Choim na samolocie Extra 330 SC. W pokazie były wykorzystane efekty świetlne i pirotechniczne. Na czas nocnych pokazów pole wzlotów zostało oświetlone systemem świetlnym, który wyznaczał RWY.
W dziennych pokazach zaprezentowali się: grupa akrobacyjna FireBirds, Celfast Flying Team i pilotka Maria Muś na śmigłowcu Bolkow Bo-105. We wspólnym pokazie wystąpił zespół FireBirds i pojedynczy samolot Extra 330 z pilotem Łukaszem Ciepiela. Akrobacje zespołową zademonstrowali Artur Kielak na XA41 i Mateusz Strama na Jak-3 U R2000.
Były też samoloty zabytkowe, wśród nich pochodzące z II wojny światowej maszyny Taylorcraft „Auster IV”, Tiger Moth II T-7230, DHC-1 Chipmunk, Boeing Stearman, Piper Cub.
Były też współczesne maszyny. Wśród nich w szyku dwie Wilgi, An-2, Cessna C-152, Hatzz Classic i najszybszy na świecie lekki samolot Virus SW121. Był pokaz dwóch maszyn rodem z PZL-Świdnik: Mi-2 i SW-4.
W powietrzu zaprezentowało się także Wojsko Polskie. Był zespół Biało Czerwone Iskry (6 samolotów), PZL W-3 Sokół SAR Marynarki Wojennej.
Większość latających statków powietrznych można było podziwiać na wystawie statycznej. Na tej wystawie były również wiatrakowce, szybowce i motoszybowce.
Prezentowany był również sprzęt wojskowy: samochody, amfibie, motocykle, kłady. Była wystawa motocykli, również produkowanych w Świdniku. Były zabytkowe samochody popularne wiele lat temu.
Bilety można było kupić w kasie kina Lot, w kasach przed wejściem na pokaz, jak i przez internet. Bilet normalny to cena 20 złotych, a ulgowy 10 złotych. Organizatorzy zapewnili dojazd bezpłatną linią autobusową, pociągiem Pol Regio, lub własnym samochodem. Organizatorzy zapewnili 1 500 miejsc parkingowych, za opłatę 10 złotych.
Fotorelacja Waldemar Kiebzak
Opracował Karol Placha Hetman