Kraków 2019-06-24
Lotnisko Katowice Muchowiec
W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Jednak ostateczne granice musieliśmy wywalczyć w boju i finalnie zostały one zatwierdzone przez wielkich tego świata w 1922 roku. W wyniku trzech Powstań Śląskich, Górny Śląsk został podzielony między Polskę, a germańców. Po stronie Polskiej znalazły się takie miasta jak Katowice i Sosnowiec. Po stronie germańskiej na przykład Gliwice i Zabrze. Dla lotnictwa istotne było nie przyznanie Polsce Gliwic, gdyż było to jedyne miasto Górnego Śląska z lotniskiem. Stało się tak dlatego, gdyż wcześniej władze Gliwic blokowały zakładanie lotnisk w innych miastach. W nowej rzeczywistości, na Polskim Górnym Śląsku, założono Śląskie Towarzystwo Lotnicze, którego jednym z głównych celów było założenie lotniska. Organizacja była wspierana przez Ligę Obrony Powietrznej Państwa (która w 1928 roku przekształciła się w Ligę Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej). Obie organizacje wspólne znalazły nie tylko odpowiednią lokalizację, ale i źródła finansowania. Międzywojenne Śląskie Towarzystwo Lotnicze nie należy mylić z obecnym Górnośląskim Towarzystwem Lotniczym, powstałym w 1991 roku.
Teren pod nowe lotnisko znaleziono na południe od Katowic, obok wioski Muchowiec. Zakupiono 56 hektarów. Lotnisko zbudowano w okresie 1926-1928. Postawiono budynek portu lotniczego i hangar. Oba istnieją do dnia dzisiejszego. Dworzec lotniczy zaprojektował śląski architekt Tadeusz Michejda. W budynku była kasa biletowa, poczekalnia, bufet, zaplecze. Drugi hangar „komunikacyjny” zbudowano w 1929 roku. Zbudowano także betonową drogę startową (RWY), co w tamtym okresie było jeszcze rzadkością. Lotnisko w wyposażeniu miało: stację paliw, stację meteorologiczną, radiostację nadawczo-odbiorczą (alfabetem Morse’a) i latarnię lotniskową (o mocy 5000 świec).
W 1929 roku PLL LOT uruchomiło połączenie lotnicze z Warszawą (Lotnisko Mokotów), samolotami Fokker F-VII oraz Junkers F.13. Pierwszy lot rejsowy wykonano w dniu 1929-01-02. Utrzymywano również połączenia z Krakowem (Lotnisko Rakowice-Czyżyny), Brnem i Wiedniem. Ostani przed wojną lot rejsowy wykonano w dniu 1939-08-30.
Aeroklub Śląski, działający na terenie Muchowca, powstał w 1930 roku, z połączenia Śląskiego Klubu Sportowego i Lotniczej Kadry Kolejowej. W 1931 roku do Aeroklubu Śląskiego dołączył Śląski Klub Lotnictwa Żaglowego. W Aeroklubie szkolono pilotów samolotowych i szybowcowych. Na potrzeby szkolenia szybowcowego w Goleszowie, na górze Chełm, założono lotnisko i szkołę szybowcową. Natomiast w Aleksandrowicach koło Bielska Białej utworzono lotnisko z Cywilną Szkołą Pilotów imienia Józefa Piłsudskiego.
W czasie drugiej wojny światowej, lotnisko Muchowiec użytkowali germańcy. Po wojnie, w 1945 roku wznowiono loty pasażersko-towarowe na potrzeby PLL LOT. Jednak już w 1958 roku PLL LOT zlikwidowano połączenia komunikacyjne z Katowic-Muchowca. Później samoloty PLL LOT lądowały tutaj okazjonalnie. Rejsowy ruch lotniczy został wstrzymany głównie z uwagi na szkody górnicze powstałe na polu wzlotów. W okresie komunistycznym Aeroklub Śląski wychował wielu świetnych pilotów i modelarzy lotniczych.
W dniu 1983-06-20, na lotnisku Muchowiec papież święty Jan Paweł II odprawił mszę świętą, podczas drugiej podróży apostolskiej do Ojczyzny.
W XXI wieku, co pewien czas odżywa idea uczynienia z Lotniska Muchowiec regionalnego portu, dla samolotów o pojemności do 18 pasażerów. Jednak inicjatywa napotyka na różne trudności. zwłaszcza finansowe. Z uwagi na szkody górnicze, nie jest rozstrzygnięta kwestia remontu RWY (wymiary 1 100 m x 30 m). Jest pomysł, aby wybudować zupełnie nową drogę startową, inaczej zlokalizowana. Na obecną chwilę (2019 rok) są to tylko plany.
Istniejący RWY 1 100 m x 30 m jest położony na kierunku 05/23.
Opracował Karol Placha Hetman