Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych BSP STRIKER. 2025r.

Kraków 2025-01-14

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych BSP STRIKER.

System BSP STRIKER. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
System BSP STRIKER. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
System BSP STRIKER. 2024 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

W ostatnich latach Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych opracował zaawansowany system BSP (Bezpilotowy Statek Powietrzny) STRIKER, który jest zdolny do precyzyjnego niszczenia celów ruchomych i stycznych, w odległości nawet do 1 000 km. System wykorzystuje wyrzutnię startową typu WS-150. Sytem jest wysoce mobilny, co pozwala na zorganizowanie stanowiska startowego praktycznie w każdym rejonie Polski. Jednocześnie jest zminimalizowane ryzyko dla własnych sił zbrojnych. System BSP STRIKER zapewnia celność do 10 m CEP50 w trybie „odpal-zapomni” oraz do 3 m CEP50 w trybie wizualnego naprowadzania. Aparat może przenosić ładunki bojowe o masie do 70 kg, co pozwala na dostosowanie systemu do różnych zadań. Aparat wyposażono w obszerną komorę bombową. Zasięg maksymalny to 1 000 km, co pozwala na pokrycie znacznego obszaru ewentualnego konfliktu zbrojnego. Wyrzutnia typu WS-150 wyposażona jest w pneumatyczny system startowy. 

Aparat został zbudowany w układzie latającego skrzydła, co minimalizuje wielkość echa radiolokacyjnego, RCS. Na końcach skrzydeł zamontowano winglety. Przenoszony ładunek bojowy jest umieszczony w komorze bombowej. Aparat zbudowany jest z trzech podstawowych części; kadłuba i dwóch skrzydeł. Do transportu skrzydła są zdemontowane. Zewnętrzne poszycie jest wykonane włókna szklanego, a konstrukcja wewnętrzna bazuje na włóknach węglowych. Dzięki temu konstrukcja jest lekka, mocna i trwała. Zastosowano proste rozwiązania konstrukcyjne, co korzystnie wpływa na produkcję i serwisowanie. System BSP STRIKER został wyposażony w zaawansowaną elektronikę, która jest odporna na zewnętrzne zakłócenia radioelektroniczne. 

Do napędu wykorzystano silnik spalinowy, dwucylindrowy, o mocy 20 KM, który jest zasilany benzyną bezołowiową E95. Silnik wyposażono w trój-łopatowe śmigło pchające, które jest wykonane z kompozytów. Łopaty o stałym kącie zaklinowania.

Dane T-T BSP STRIKER: Masa własna 60 kg. Maksymalna masa startowa 140-150 kg. Prędkość wznoszenia 2 m/s. Zapas paliwa 30 kg. Paliwo benzyna bezołowiowa E95. Przy ładunku 70 kg, zapas paliwa wynosi 10 kg. Silnik spalinowy dwucylindrowy, o mocy 20 KM. Rozpiętość 5,20 m. Prędkość maksymalna 50 m/s. Prędkość przelotowa 35 m/s. Zasięg maksymalny 1 000 km (30 kg paliwa, 40 kg ładunku, prędkość ekonomiczna 30 m/s).

Dane T-T wyrzutni WS-150: Masa 2 700 kg. Kąt bieżni startowej 10 stopni. Prędkość transportowa po drogach 80 km/h. Czas przygotowania do startu 15 minut. Czas do startu drugiego aparatu wynosi 8 minut. Zakres temperatur zewnętrznych -10 stopni Celsjusza do +40 stopni Celsjusza. Długość wyrzutni w pozycji roboczej 11,70 m. Długość wyrzutni w pozycji transportowej 8,40 m. Szerokość 1,60 m. Wysokość w pozycji roboczej 2,90 m. Wysokość w pozycji transportowej 1,97 m.

Opracował Karol Placha Hetman