Po raz drugi portal POLOT uczestniczył w pokazach lotniczych Mazury Air Show w Giżycku i na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo. Po raz pierwszy była to wizyta w 2012 roku. Wówczas gwiazdą pokazów była łódź latająca Sikorsky S-38. Z tamtej imprezy na stronie POLOT jest obszerne sprawozdanie w dziele Artykuły i Air Show pod tytułem „Mazury Air Show. 2012r.”. W tym roku (2018 rok) gwiazdą pokazów była amfibia Consolidated PBY Catalina.
Zacznijmy od początku.
Mazury Air Show to znane w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą pokazy lotnicze, których znakiem rozpoznawczym są prezentacje statków powietrznych nad Jeziorem Niegocin. Dlatego w pokazach nigdy nie brakuje łodzi latających, amfibii i wodno-samolotów. Dzięki temu to jedyne takie pokazy w Polsce.
Impreza nie jest biletowana, a organizatorzy zapewniają doskonałe nagłośnienie. Popisy lotników można obserwować z plaży miejskiej w Giżycku, tamtejszego molo, portu oraz Wzgórza Świętego Brunona. Można oczywiście wypłynąć na Jezioro Niegocin (poza strefę zarezerwowaną dla samolotów) i z jachtu oglądać pokazy. Dzięki temu, każdy spotter może sobie wybrać najbardziej odpowiednie dla siebie miejsce. Uzupełnieniem pokazów jest wystawa statyczna na terenie Lotniska Kętrzyn-Wilamowo, czyli na terenie Aeroklubu Krainy Jezior. Tutaj wstęp jest płatny symboliczną kwotę.
Na imprezę Mazury Air Show 2018 zaprosili: Burmistrz Giżycka – Wojciech Karol Iwaszkiewicz, Marszałek Warmii i Mazur – Gustaw Marek Brzezin oraz Prezes Aeroklubu Krainy Jezior – Stanisław Tołwiński.
Tegoroczna edycja Mazury Air Show odbyła się w dniach 4-5 sierpień 2018 rok. (sobota-niedziela) i była to już 20 edycja Mazury Air Show. Trzeba jednak dodać, że Aeroklubu Krainy Jezior w ciągu roku organizuje kilka imprez lotniczych. Według nas, to jeden z najbardziej prężnie działajacych aeroklubów w Rzeczypospolitej Polskiej. Pokazy komentował pan Tadeusz Sznuk oraz pan Witold Sokół, były pilot samolotów bojowych Mikojan i Guriewicz MiG-29. Na potrzeby wydarzenia, na częstotliwości radiowej 89,1 MHz uruchomione było też Radio Mazury AirShow. Patronat nad imprezą roztoczyło także Polskie Radio Program 1.
Gościem honorowym pokazów był pan generał pilot kosmonauta Mirosław Hermaszewski, który zawsze interesująco powiada o lotnictwie ze swojej perspektywy.
Zaczniemy od Wojska Polskiego. W imprezie uczestniczyły dwa śmigłowce szturmowe Mil Mi-24 z bazy w Pruszczu Gdańskim. Był także śmigłowiec PZL W-3 Sokół. W przelocie nad Jeziorem Niegocin zaprezentował się Lockheed C-130 Hercules z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza. W niedzielnym pokazie miał być występ zespołu Biało-Czerwone Iskry. Niestety burza w Rejonie Warszawy zmusiła zespół do pozostania w Dęblinie. Bezpieczeństwo ponad wszystko. Z kolei z powodu silnego wiatru, odwołano niedzielne skoki spadochronowe z lądowaniem na plaży w Giżycku.
Największą atrakcją tegorocznych pokazów była bez wątpienia amfibia Consolidated PBY Catalina G-PBTA. Na naszej stronie są osobne artykuły o tym statku powietrznym (po Polski i po Angielsku).
Inni uczestnicy Air Show.
Samolot Jakowlew Jak-18 SP-YYY z Muzeum Lotnictwa Polskiego z Krakowa.
Samolot TS-8 Bies SP-YBD nb 1009.
Dwa samoloty Harward.
ULS 3Xtrim 550 rejestracja OM-M457.
Samolot JBM Aircraft VL3 Evolution rejestracja SP-SVLE.
Samolot o rejestracji UR-PNGB.
Dwa wiatrakowce zespołu „57-my Team”. Dwa samoloty: Alpi Pioneer 300 STD SP-SATP, Alpi Pioneer 400 STD.
Śmigłowiec lekki SP-AFIT. Śmigłowiec historyczny z 1955 roku Schweizer 300 CBi rejestracja SP-AYA.
Śmigłowiec Eurocopter EC120 B rejestracja SP-GRY firmy POLMLEK.
Akrobacja Maciej Pospieszyński samolot Extra 330 SC SP-YOO.