Air Show w Krakowie-Czyżyny z okazji 50-rocznicy istnienia Muzeum Lotnictwa Polskiego
31 sierpień 2013 rok, sobota.
W 2013 roku, minęła 50-ta rocznica powstania na Lotnisku Rakowice-Czyżyny muzeum lotnictwa. W 1963 roku, Lotnisko zostało opuszczone przez cywilny port lotniczy i częściowo przez Polskie Lotnictwo Wojskowe. Początkowo powstała tu ekspozycja plenerowa, która z czasem uzyskała osobowość Muzeum Lotnictwa i Astronautyki. Po latach, zmieniono nazwę na Muzeum Lotnictwa Polskiego i tak jest do chwili obecnej (2013 rok).
W związku z tym, zorganizowano kilka imprez kulturalnych. Bez wątpienia, największą atrakcją był pokaz lotniczy zorganizowany w dniu 31.08.2013 roku, w sobotę, w późnych godzinach popołudniowych. Ten termin i późne godziny popołudniowe były związane z głównym punktem pokazu, czyli występ zespołu Biało-Czerwone Iskry. W tym dniu, zespołu Biało-Czerwone Iskry, dał pokaz poza granicami Polski i wracając do Dęblina nad Czyżynami dał wspaniały pokaz.
Ale po kolei. Jako pierwsi zaprezentowali się trzej motolotniarze, prezentując wysokiej klasy pokaz z użyciem świec dymnych i niezwykle długich szarf w narodowych barwach. Pokaz był długi i trwał blisko 30 minut. Paralotniarze startowali i lądowali z RWY w Czyżynach.
Głównym punktem programu był świetny pokaz naszego narodowego zespołu Biało-Czerwone Iskry. Zespół zaprezentował się w składzie 6 maszyn. Z uwagi na późną porę dnia, pokaz stał się niezwykle urokliwy. Jeszcze takie pokazu, niemal o zmroku nie widzieliśmy.
Po występie zespołu Biało-Czerwone Iskry wystartowały dwa samoloty zespołu Żelazny. Samoloty przybyły z Lotniska Pobiednik. Również ich pokaz był doskonały. Zademonstrował się także samolot będący własnością muzeum, Jak-18. Na koniec w powietrze poderwano śmigłowiec Policji, PZL Kania. Pokaz zakończył się już po zmroku.
Fotorelacja.
Opis do zdjęć: Zespołu Biało-Czerwone Iskry od samego początku lata na polskich samolotach PZL TS-11 Iskra.
Opis do zdjęcia: W pokazie zespół Żelazny demonstrował dwa samoloty Zlin 50 LS rejestracje SP-AUC, SP-AUD.
Opracował Karol Placha Hetman