Lotnisko Kąkolewo koło Grodziska Wielkopolskiego. 2023r.

Poznań 2023-11-02

Lotnisko Kąkolewo.

Współrzędne geograficzne: 52.235N 16.241E. Elewacja 90 m. Kod lotniska EPPG.

Grupa Żelazny. 2016 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman
Grupa Żelazny. 2016 rok. Zdjęcie Karol Placha Hetman

Lotnisko Kąkolewo. 2014 rok. Praca Karol Placha Hetman
Lotnisko Kąkolewo. 2014 rok. Praca Karol Placha Hetman

W 2015 roku, Aeroklub Poznański postanowił kupić Lotnisko Kąkolewo, od Agencji Mienia Wojskowego. W dniu 11 stycznia 2016 roku, lotnisko zostało wpisane do ewidencji lądowisk, prowadzonej przez Urzędu Lotnictwa Cywilnego pod numerem 343. W kwietniu 2017 roku, Aeroklub oficjalnie został właścicielem lotniska. Dzięki temu można było opuścić lotnisko w Kobylnicy, które nie miało perspektyw na rozwój. Kolejne lata to były stopniowe przenosiny poszczególnych sekcji Aeroklubu z Kobylnicy do Kąkolewa. Pod koniec 2017 roku, Politechnika Poznańska kupiła od Aeroklubu Poznańskiego 10 hektarów lotniska, w celu wybudowania ośrodka szkoleniowego dla działającego w ramach oferty uczelni, Centrum Kształcenia Lotniczego.

Aktualnie Lotnisko Kąkolewo jest własnością Aeroklubu Poznańskiego i Politechniki Poznańskiej. Adres; Aeroport sp. z o.o. Ulica Lotnicza 3. 62-065 Kąkolewo. Na lotnisku jest realizowane szkolenie lotnicze, prowadzona jest działalność sportowa oraz działalność naukowa i badawcza. W dodatku lotnisko ma status lotniska publicznego i jest dostępne dla statków powietrznych General Aviation.

Lotnisko dysponuje betonowym RWY, systemem dróg kołowania, zapleczem operacyjnym, hangarowym i technicznym. Lotnisko ma zdolność operacyjną przez cały rok, 24 godziny w ciągu doby. Ma odpowiedni system oświetlenia, służby operacyjne i sprzęt do utrzymania pola wzlotów. Na lotnisku funkcjonuje stacja paliw. Lotnisko Kąkolewo jest dostępne dla służ publicznych: Policja, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe LPR, Agrolotnictwo, Lotnictwo przeciwpożarowe. Lotnisko dysponuje RWY w miejscu wojskowej drogi startowej, ale o mniejszych wymiarach. Równolegle jest umieszczona droga startowa, o nawierzchni trawiastej.

Na lotnisku funkcjonuje: Placówka – Muzeum Lotnictwa. Elektrownia Słoneczna AP. Ośrodek testowania robotów. Stacja Łączności Satelitarnej. Obserwatorium astronomiczne. Centrum grupy akrobacyjnej ORLEN Żelazny. Placówka – Muzeum Lotnictwa została umieszczona w historycznym drewnianym hangarze, który został przeniesiony z lotniska w Kobylnicy. Właściciele lotniska zamierzają utworzyć specjalistyczny ośrodek ponadregionalny szkolenia w zakresie kształcenia lotniczego pilotów, mechaników lotniczych, kontrolerów ruchu lotniczego oraz prowadzenia prac naukowych, badawczych i rozwojowych na potrzeby lotnictwa cywilnego.

Na lotnisku Kąkolewo zbudowano już hangar dla Politechniki Poznańskiej. Hangar jest konstrukcji stalowej, o powierzchni 1 000 m kwadratowych, przeznaczony dla statków powietrznych Politechniki Poznańskiej. Hangar posiada dwie bramy, o wymiarach 16 m x 3,5 m oraz płytę postojową. Obiekt powstał ze środków własnych Politechniki Poznańskiej w 2019 roku.

Zbudowano Centrum Szybowcowe Aeroklubu Poznańskiego, które składa się z hangaru szybowcowego, o powierzchni 1 000 m kwadratowych oraz zaplecza warsztatowego, o powierzchni 400 m kwadratowych. Obiekt zlokalizowany jest po południowej stronie lotniska, z bezpośrednim dostępem do trawiastej drogi startowej, która jest wykorzystywana głównie dla szybowców. Hangar szybowcowy wykonany został w konstrukcji stalowej, z dwiema bramami o wymiarach 16 m x 3,5 m, umożliwiającymi swobodne wprowadzanie szybowców, o rozpiętości skrzydeł do 15 m.

W maju 2021 roku, zakończona została budowa stacji paliw umożliwiająca sprzedaż paliwa lotniczego. Stacja znajduje się w centralnej części lotniska naprzeciwko kompleksu Politechniki Poznańskiej. Jej konstrukcja, z zastosowaniem dwóch układów tankowania, składa się z dwukomorowego stalowego zbiornika naziemnego o pojemności 30 m sześciennych, mieszczącego w sobie paliwo lotnicze AVGAS 100LL, stacja wyposażona jest w elektroniczny dystrybutor.

Hangar Politechniki Poznańskiej jest konstrukcji stalowej, o powierzchni 1 500 m kwadratowych, z zapleczem o powierzchni 250 m kwadratowych. Budynek administracyjny, z zapleczem naukowym, zlokalizowano pomiędzy hangarami Politechniki Poznańskiej jest dwupiętrowy i posiada także przestrzeń biurową i socjalną.

Hangar „Orlen Grupy Akrobacyjnej Żelazny” jest o konstrukcji stalowej, o powierzchni 528 m kwadratowych, przeznaczony dla statków powietrznych Grupy Żelazny. Hangar posiada jedną bramę segmentową o wymiarach 16 m x 3,5 m.

Hangar Grupy Wyczynowej „Gliding Team” to jest obiekt o konstrukcji stalowej, o powierzchni 600 m kwadratowych, przeznaczony dla szybowców i jest zlokalizowany obok hangaru „Orlen Grupy Akrobacyjnej Żelazny”.

Opracował Karol Placha Hetman