Gdynia 2007-10-07
18 Eskadra Lotnictwa Ratowniczo-Łącznikowego w Gdyni-Babich Dołach.
Lotnisko w Gdyni Babich Dołach. Współrzędne geograficzne: 54.581N 18.514E.
Historia 18 ELR-Ł Babie Doły.
Obok zadań bojowych ważną rolę w lotnictwie morskim odgrywają zadania pomocnicze i specjalne. Do ich wykonywania już we wrześniu 1946 roku, Wojska Lotnicze przekazały DMW (Dowództwu Marynarki Wojennej) samodzielny klucz łącznikowy. Klucz składał się początkowo z dwóch samolotów Po-2 i stacjonował na lotnisku w Pucku. W 1950 roku, klucz został przebazowany na lotnisko w Gdyni-Babich Dołach. Klucz wypełniał zadania łącznikowe na rzecz Dowództwa PMW ( Polskie MW ).
Gdy powstała 33. Dywizja Lotnictwa MW, a w jej składzie sformowano w 1954 roku ( z klucza łącznikowego ) 16. Eskadrę Lotnictwa Łącznikowego w Gdyni – Babich Dołach. Po rozformowaniu dywizji w 1959 roku, samodzielnie zadania łącznikowe na rzecz Dowództwa PMW wypełniała przez lata 18 Eskadra Lotnictwa Łącznikowego w Gdyni – Babich Dołach ( początkowo nosiła ona nazwę 18. Eskadry Mieszanej Lotnictwa MW ). Obok zadań łacznikowo-transportowych 18. Eskadra weszła w skład systemu ratownictwa morskiego PMW. Stało się to możliwe wraz z wprowadzeniem na wyposażenie eskadry śmigłowców ratowniczych Mi-2 RM. W 1991 roku, usankcjonowano wypełnianie przez 18. Eskadrę od lat zadań ratowniczych poprzez zmianę nazwy jednostki na 18. Eskadra Lotnictwa Ratowniczo-Łącznikowego MW.
Opis zdjęcia: Śmigłowiec PZL Mi-2 M2 posiada drzwi do ładowni z prawej i lewej strony oraz długie amortyzatory podwozia.
W 1994 roku, 18. Eskadra Lotnictwa Ratowniczo-Łącznikowego Marynarki Wojennej w Gdyni – Babich Dołach składała się z: Klucza samolotów łącznikowych. Klucza śmigłowców łącznikowych. Klucza śmigłowców ratowniczych. Klucza technicznego.
Eskadra do końca 1994 roku, miała na swoim uzbrojeniu 2 samoloty i 10 śmigłowców: 2 samoloty transportowo-pasażerskie PZL Mielec An-28. 3 śmigłowce ratownicze PZL Świdnik Mi-2 RM ( w tym 2 Mi-2 CH ). 1 śmigłowiec dowodzenia PZL Świdnik Mi-2 D. 2 śmigłowce transportowo-pasażerskie PZL Świdnik W-3 Sokół. 4 śmigłowce ratownicze PZL Świdnik W-3 RM Anakonda.
Zadania łącznikowe oraz transportowe dla całej PMW, a w szczególności jej dowództwa wypełniają obecnie w 18. Eskadrze dwa samoloty An-28 i dwa śmigłowce W-3 Sokół. W systemie ratownictwa działają cztery śmigłowce W-3 RM Anakonda. Pojedynczy śmigłowiec Mi-2 D jest powietrznym elementem dowodzenia ( PED ) PMW. Pozostałe trzy śmigłowce Mi-2 RM pomimo iż były maszynami ratowniczymi nie wypełniały takich zadań. Dwa z nich służyły do ustawiania zasłon dymnych i są określane jako Mi-2 CH. Samoloty 18. Eskadry mogły korzystać z głównego pasa startowego lotniska (RWY) w Gdyni – Babich Dołach, choć najczęściej startowały prostopadłego do niego pasa pomocniczego.
Na przełomie 1993 roku i 1994 roku, pierwsze maszyny 18. Eskadry Lotnictwa Ratowniczo-Łącznikowego otrzymały godło eskadry z białą mewą na żółtym tle.
W 1994 roku, 18. Eskadra została włączona w skład utworzonego 1. Dywizjonu Lotniczego Marynarki Wojennej.
Opracował Karol Placha Hetman