Pińczów 2023-02-14
Lotnisko sportowe Pińczów.
Współrzędne geograficzne: 50.517N 20.517E. Elewacja 186 m (610 ft).
Miasto Pińczów.
Pińczów to jest miasto w Polsce w województwie świętokrzyskim, siedziba powiatu pińczowskiego oraz miejsko-wiejskiej gminy Pińczów. Pińczów był prywatnym miastem szlacheckim, lokowanym w 1428 roku. Populacja miasta w 2018 roku, wynosiła 10 946 mieszkańców. Odległość z Pińczowa wynosi do: Busko Zdrój – 16 km. Wiślica – 25 km. Kielce – 40 km. Kraków – 80 km. Sandomierz – 100 km. Częstochowa – 116 km. Warszawa – 220 km. Przez miasto przebiega droga wojewódzka Nr 766 z Morawicy do Węchadłowa. Swój początek ma tu droga wojewódzka Nr 767 prowadząca do Buska-Zdroju.
Geograficznie Pińczów leży na południe od Gór Świętokrzyskich, w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym. Miasto od północy opiera się na zboczach wzgórz wchodzących w skład Garbu Pińczowskiego. Z wielu miejsc roztaczają się rozległe panoramy, ukazujące przestrzeń wypełnioną w całości Nadnidziańskim Parkiem Krajobrazowym. Pińczów leży nad brzegiem Nidy płynącej pośród rozległych łąk do Wisły. W okolicy jest dużo architektonicznych zabytków sakralnych, wśród nich zespoły klasztorne paulinów i reformatów. Pierwsze ślady osadnictwa to są wieki przed Chrystusem. Pińczów omijały główne trakty handlowe, dlatego wytworzyła się tutaj specyficzna kultura i harmonia człowieka z przyrodą i historią. Przez miejscowość przebiega Świętokrzyski Szlak Literacki.
Rozwój osady nastąpił od XII wieku, kiedy uruchomiono tutaj kamieniołom wydobywający kamień wapienny – pińczowski. Dla ochrony górników zbudowano warownię, a potem zamek. Ostateczna nazwa osady ukształtowała się w połowie XV wieku. Nie zachowały się informacje o pierwszych właścicielach, ale później majątek należał do rodu Oleśnickich. Oleśniccy sprowadzili do osady Zakon Paulinów. Prawa miejskie osadzie nadał król Władysław Jagiełło w 1428 roku. Miastu nadano prawo jarmarków co tygodniowych i rocznych, w święta kościelne. Mieszkańcy trudnili się rolnictwem, uprawą winorośli, hodowlą bydła i owiec. W XVI wieku, miasto było silnym ośrodkiem reformacji (kalwini, arianie). Z miasta wydalono zakon Paulinów, a w budynkach urządzono gimnazjum pińczowskie, a następnie sarmackie. Uruchomiono drukarnię. W Pińczowie, w okresie 1556 – 1563, środowisko naukowe dokonało pełnego tłumaczeniem Biblii na Język Polski. Było to drugie w historii, po katolickiej Biblii Leopolity, ale pierwsze z uwagi na bezpośredni przekład z oryginalnych tekstów; Starego Testamentu z języka aramejskiego i hebrajskiego, a Nowego Testamentu z języka greckiego. W Pińczowie, reformacja skończyła się w 1586 roku, kiedy biskup krakowski Piotr Myszkowski, wykupił miasto. Do miasta powrócili Ojcowie Paulini, a pińczowskie gimnazjum przyjęło program Polskiej szkoły parafialnej. Ród Myszkowskich przyjął herb i nazwisko Gonzagów. W 1601 roku, ród Myszkowskich uzyskał od sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zgodę na utworzenie Ordynacji Rodowej. Z początkiem XVII wieku, przebudowano zamek i zbudowano kaplicę św. Anny. W XVII wieku, w Pińczowie osiedlało się wielu obcokrajowców. Najwięcej było przybyszów z Włoch, którzy otwierali zakłady kamieniarskie, korzystając z wydobywanego w okolicy kamienia pińczowskiego. Przybywali również Szkoci, Francuzi, Niemcy i Żydzi. Podczas potopu szwedzkiego, król szwedzki Karol XII urządził w zamku swoją kwaterę. Działanie wojenne w czasie powstania kościuszkowskiego spowodowały upadek miasta. Po III rozbiorze Polski Pińczów znalazł się w zaborze austriackim, a po kongresie wiedeńskim w 1815 roku, w zaborze rosyjskim. W XVIII wieku, zbudowano Pałac Wielopolskich. W Pińczowie rozwinął się przemysł spożywczy; produkowano sery. W XIX wieku, powstała fabryka sukna Rosenberga, fabryka wyrobów bawełnianych i farbiarnia.
W Pińczowie znajduje się stacja kolejowa Pińczów Wąski, która jest częścią Świętokrzyskiej Kolei Dojazdowej.
Lądowisko sportowe Pińczów.
Lotnisko w Pińczowie powstało w 1932 roku, w ramach Ligi Obrony Lotniczej i Przeciwgazowej. Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) to była masowa Polska organizacja paramilitarna powołana w 1928 roku, z połączenia założonej w 1923 roku, Ligi Obrony Powietrznej Państwa i założonego w 1922 roku, Towarzystwa Obrony Przeciwgazowej. Liga miała na celu promowanie lotnictwa sportowego, komunikacyjnego i wojskowego. Organizacja działała do wybuchu drugiej wojny światowej w 1939 roku. W Pińczowie, w 1932 roku, założono Szkołę Szybowcową.
Ale Pińczów ma dłuższe tradycje lotnicze. W 1784 roku, „Gazeta Warszawska” podała informacje: "…podczas uroczystości związanych z rozpoczęciem roku szkolnego wypuszczono w Pińczowie dwa balony o dwóch stopach średnicy. Jesienią tegoż roku zabawiano się również konstruowaniem i wypuszczaniem balonów w posiadłości margrabiego Franciszka Wielopolskiego."
W 1973 roku, w Pińczowie ponownie uruchomiono lotnisko dla uprawiania sportów lotniczych. Jednak z braku odpowiednich funduszy, nie udało się stworzyć Aeroklubu. Z początkiem 90-lat XX wieku, w Pińczowie założono filię Aeroklubu Kieleckiego dla szkolenia pilotów szybowcowych. Szkolenia teoretyczne prowadzono w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Aeroklub Pińczowski został założony w styczniu 1994 roku, który był jednym z nielicznych nastawiony na lotnictwo motolotniowe.
Aeroklub Pińczowski od kilku lat organizuje mistrzostwa Polski PPG (Powered Paraglider – paralotnia z napędem), zawody w lataniu precyzyjnym czy zawody modelarskie. Szkolenie w Aeroklubie Pińczowskim realizuje certyfikowana szkoła paralotniowa, SLR "AEROKRAK", Prowadzone są szkolenia paralotniowe i lotniowe do wszystkich etapów oraz szkolenia na uprawnienia dodatkowe takie jak loty z napędem (PPG), motoparalotnie (PPGG), przeszkolenia do lotów za wyciągarką, dla kierowników startu oraz operatorów wyciągarek.
Lądowisko Pińczów posiada kod ICAO – EPPC. Lądowisko należy do Aeroklubu Regionalnego w Pińczowie. Lądowisko dopuszczone jest do operacji lotniczych przez motolotnie, samoloty, wiatrakowce, lotów holowanych lotni za motolotnią lub ULM, oraz lotów holowanych paralotni za wyciągarką stacjonarną. Łączność radiowa – Pińczów Radio – 122,600 MHz.
Lądowisko posiada dwie RWY. Pierwsza RWY 700 m x 30 m, na kierunku 115/295, nawierzchnia gruntowa – trawa. Druga RWY 550 m x 20 m, na kierunku 142/322, nawierzchnia gruntowa – trawa. Na lotnisku jest hangar, w którym można hangarować statki powietrzne.
Lotnisko jest użytkowane przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR). Dla śmigłowców jest utwardzony heliport z dojazdem dla karetek pogotowie z pobliskiego szpitala. Heliport ma kształt okręgu o średnicy 15 m. Nawierzchnia jest asfaltowa. Lądowisko zostało wyposażone w światła podejścia na kierunku 035/215. Lądowanie w porze nocnej odbywa się z asystą straży pożarnej.
Adres lądowiska; Aeroklub Regionalny w Pińczowie, ul. Legionistów 26A, 28-400 Pińczów, Tel. +48 668 409 128.
Opracował Karol Placha Hetman