Kraków 2021-05-17
Lotnisko Czyżyny-Rakowice.
Nowa ekspozycja w garażach.
To jest kolejny artykuł o nowych ekspozycjach w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. W tym artykule opisaliśmy nowe ekspozycje w byłych garażach 2. Pułku Lotniczego w Krakowie. Przypomnijmy, że w garażach poprzednio w jednej części (od strony zachodniej) była ekspozycja samolotów bardzo starych, które nie nadawały się do renowacji, a także kolekcja berlińska. W kolejnym pomieszczeniu była czasowa wystawa historii wojsk spadochronowych. W następnym pomieszczeniu była wystawa silników lotniczych turbinowych i tłokowych. Reszta garażu była niedostępna dla zwiedzających. Podobnie jak kolejne garaże.
Obecnie garaże zostały kompleksowo odremontowane. Odnowieniu poddano cały budynek: ściany, okna, dach, podłogi, drzwi, instalacje elektryczne. Teraz we wnętrzu jest o wiele jaśniej. W środku zrobiono nową stałą wystawę. W pierwszym pomieszczeniu (od strony zachodniej) w nowy sposób wyeksponowano samoloty z tak zwanej kolekcji berlińskiej z okresu 1936 – 1943. Eksponaty te w czasie ewakuacji z Berlina w 1943 roku, zostały porzucone w okolicach Piły. Kiedy nastąpiła zmiana granic eksponaty znalazły się na terenie Polski. Najpierw przewieziono je do Wrocławia, a ostatecznie trafiły do Krakowa.
W tym samym pomieszczeniu są także polskie konstrukcje statków powietrznych: BŻ-4 Żuk, TS-8 Bies, LWD Szpak i jego silnik, LWD Zuch-1 rejestracja SP-BAD, TS-11 Iskra prototypowa.
W drugim pomieszczeniu jest ekspozycja poświęcona modelarstwu redukcyjnemu. Można zobaczyć silniki spalinowe modelarskie i modela samolotów: Tupolew Tu-154 M, Tupolew Tu-134 A, Antonow An-12, PZL 23 Karaś. Ale także są oryginalne samoloty: Jakowlew Jak-12 rejestracja SP-ASZ, LWD Żak-3 rejestracja SP-AAX, PZL S-4 Kania-3 rejestracja SP-PBB.
Ostatnie największe pomieszczenie zajmują silniki lotnicze. Wszystkie silnik są eksponowane na nowych stojakach, które pomalowano na kolor żółty. Każdy silnik jest dokładnie opisany. Silniki są tak ustawione, że możliwe jest ich obejrzenie zarówno do przodu jak i od tyłu. Pomieszczenie jest doskonale oświetlone i zdjęcia wychodzą dobrej jakości.
Opracował Karol Placha Hetman